Maximální počet osob na prohlídku: 20
Délka prohlídky: 30 minut
Dukelská třída 9, Brno - Husovice
Místo srazu: -
Možno fotografovat
Historizující budova Sokolovny v Husovicích s výrazně členitým secesním průčelím, jakožto společenský dům pro setkávání tělocvičné jednoty Sokola Husovice.
Sokolovna Husovice na ulici Dukelské třídy slouží k setkávání a trávení volného času tělocvičné jednoty Sokola a jeho členů, jež zajišťuje sportovní činnosti a akce pro cvičence všech věkových kategorií a provozuje až sedm oddílů využívající tělocvičnu a tenisové kurty.
Počátky tělocvičné jednoty Sokola v Husovicích se vážou k historii tělesného cvičení, jež začínalo na prostorném dvoře u Krkošků pod vedením zakladatele Pankráce Krkošky. O rok později se jednota stala členem Moravské župní jednoty sokolské, jejíž první veřejné tělesné cvičení se konalo v Cacovicích roku 1888, avšak stále bez místního zázemí. Až v roce 1890 na zakoupeném stavebním místě na Soběšické ulici pod vedením Ferdinanda Karáska, byla dokončena stavba první tělocvičny na Moravě, kde se jednota Sokola dočkala svého zázemí. Pro rostoucí zájem a nárůstu členstva tělocvičné jednoty Sokol však přestala tělocvična brzy vyhovovat svou kapacitou, a proto se musela jednota přestěhovat do větších prostor.
Výstavba nové sokolovny započala roku 1905 na místě nynější Dukelské třídy, jejímž architektem byl Karel Hugo Kepka, známý svými návrhy staveb secesně a historicky monumentálního rázu. Architektonicky zajímavá budova s výrazným secesním průčelím a s patrně historizujícími novorenesančními prvky, má poutavý výraz především díky trojici velkých oken sálu tělocvičny, jež se nachází v převýšeném prvním patře. Dalšími výraznými architektonickými prvky budovy jsou štukové medailonky na fasádě v podobě vavřínových věnců se znaky města Husovic, Čech a Moravy. Za první světové války byla budova sokolovny zabavena a znovu vrácena sokolům až v roce 1918. V meziválečném období měla tělocvičná jednota Sokol takřka tisíc členů, jež se kromě tělocvičen scházeli na vybudovaném hřišti pro lehkou atletiku a házenou. V roce 1929 byla k stávající budově sokolovny přistavěna i budova kina Jas s kapacitou pět set osmdesát čtyř míst, jehož architektem byl Miloslav Kopřiva. Secesní průčelí sokolovny bylo od roku 1958-87 památkově chráněno.
Snaha současných husovických sokolů je nejen navazovat na Tyršovy tradice a zásady, ale vnášet i nový sportovní duch a nové prvky, jak je přináší doba a zájmy mladistvých. Oddíl všestrannosti také využívá chatu v Herolticích. Sportoviště pro kuželky, házenou a basketbal jsou aktuálně pronajímány vzhledem k výstavbě nového městského okruhu VMO Tomkovo náměstí. Aktuální stav tělocvičné jednoty v Husovicích má 321 členů.
Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.
Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.