• 28. 3. 2024
  • Eder Baltziskueta Flórez

Open House píše historii: projekt otevírající nové obzory

Open House píše historii: projekt otevírající nové obzory

„Open House Brno není jen o architektuře, festival je hlavně o lidech!“ tato slova zveřejnilo na Instagramu Open House (OH) Brno v roce 2023. Jmenuji se Eder a jsem dobrovolnice OH Bilbao. Díky projektu OH Europe jsem získala stipendium, abych se mohla zúčastnit festivalu OH Brno v roce 2023.

Abych byla upřímná, ani jsem nevěděla, kde Brno je. Nikdy jsem o něm neslyšela. A tak, hnána touhou po poznání, mě tam mé srdce dovedlo. Byla jsem nadšená, že jsem součástí dobrovolnické skupiny ve městě, které mě překvapilo. Bez jakýchkoliv očekávání jsem přijela do Brna 12. 5. 2023. O prodlouženém víkendu 13.-14. 5. jsem prožila tak nádherný zážitek - užívala jsem si festival i architekturu. Díky programu stáže OH Europe jsem si mohla povídat, učit se a vyměňovat si zkušenosti s týmem OH Brno, občany Brna, dalšími výměnnými dobrovolníky, a dokonce i s lidmi z celého světa, kteří tam žijí a které jsem potkala během svých dobrovolnických aktivit.

Začala jsem poznávat kulturu a histrorii města. Pochopení stavby nebo architektury města je pro mě nemožné bez ponoření se do jeho legend, od pravěku až po současnost. O víkendu jsem nashromáždila spoustu nových informací o Brně. A tak jsem se v pondělí 15. 5. po skončení festivalu OH Brno procházela centrem města. Mým cílem byly památky. Snažila jsem se vstřebat všechny informace, které jsem získala, a přitom pozorovala každodenní život obyvatel Brna. Najednou upoutala mou pozornost socha připomínající Harri-jasotzaile v mé zemi (prastarý venkovský sport v Baskicku).  Před sochou Spravedlnost (Moravské náměstí) jsem narazila na další společenskou událost, tentokrát spojenou se zdravím a první pomocí. Zjistila jsem, že 15. 5. je v České republice národním dnem zdravotních záchranářů (edit. Den linky 155). Vzhledem k tomu, že ve Španělsku pracuji jako zdravotní záchranářka, bylo toto zjištění dalším příjemným překvapením, které Brno nabídlo během mé návštěvy. Prohlédla jsem si vystavené vybavení a promluvila se zdravotníky. Díky této stáži jsem měla možnost setkat se s místními obyvateli, zejména s těmi, kteří pracují v mém oboru.

Díky všem těmto akcím mi projekt OH Europe otevřel nové obzory. A tak jsem se v březnu 2024 opět vrátila do Brna, tentokrát s dalším cílem: zúčastnit se první konference učitelů zdravotníků na Masarykově univerzitě. Během tohoto setkání jsem měla možnost navštívit některé z budov, které OH Brno letos nabízí a které vřele doporučuji Anatomické muzeum a SIMU, realistické nemocniční prostředí pro výuku.

Po několika pracovních dnech na Masarykově univerzitě, po návratu do Brna, jsem si nechtěla nechat ujít příležitost znovu se spojit s dobrovolníky, se kterými jsem strávila intenzivní a vzrušující víkend. S některými z nich jsem stále v kontaktu. Bez velkého plánování jsem byla pozvána na předfestivalovou dobrovolnicko prohlídku Vily Engelsmann. Měla jsem také možnost navštívit komentovanou prohlídku výstavy v budově O1 Fakultní nemocnice u sv. Anny, která se týkala dvou témat: Vizuální příběhy z festivalu OH Europe v roce 2023 a Výstava hlavního tématu „Inkluze a přístupnost“ festivalu OH Brno v roce 2024. Výstavy je možné si prohlédnout až do 19. května 2024.

 Co mohu říct o Brně? Cítila jsem se tam jako doma; připomínalo mi to Bilbao, přívětivé město, které mě pokaždé překvapí. Kamkoli jsem šla, nacházela jsem úsměvy a laskavost. Pro mě je to město bohaté na architekturu a historii. Při pohledu na domovskou stránku OH Brno mohu říci, že se mám od Brna stále co učit.

 Co je Open House Europe? Je to projekt, který spojuje lidi s otevřenou myslí s různými vizemi a profesemi, ale společným zájmem o architekturu.  „Open House Europe vybízí lidi k tomu, aby si společně představovali, formovali a budovali budoucnost!“ Vrátím se zpět k větě, kterou napsalo OH Brno v roce 2023: „Open House Brno není jen o architektuře, festival je hlavně o lidech!“ Doplnila bych: ZNALOSTI A KULTURY.  Tento projekt otevírá nové obzory.

Tímto blogem vyjadřuji svou vděčnost OH Bilbao & OH Brno za to, že mi umožnili být součástí projektu OH Europe.  Mám kus města ve svém srdci. Děkujeme vám za sdílení vaší kultury.  Eskerrik asko (moc děkuji).

Fotografie: Eder Baltziskueta Flórez  Překlad: Barbora Mikolášiková

Galerie fotek

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Mohlo by se vám líbit

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies