Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Brno, Lipová, příspěvková organizace

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Brno, Lipová, příspěvková organizace

Maximální počet osob na prohlídku: 15
Délka prohlídky: 45 minut

Poznámka:

14. 5. 2023, 10:00-18:00 komentované prohlídky

Lipová 18, Brno-střed

Místo srazu: z ulice Lipová

Možno fotografovat

Komplex původní budovy Odborné školy pro ženská povolání Vesna a Domova Elišky Machové, sloužícího jako internát, na Lipové ulici představuje jeden z nejzajímavějších souborů školních staveb z první poloviny 20. století ve městě Brně. Jelikož je kvalita jeho architektonického ztvárnění bezesporu vysoká i v rámci evropského kontextu, tak oba objekty podléhají památkové ochraně.

 

Školy spolku Vesna představovaly první české dívčí střední školy na Moravě. Umožňovaly českým dívkám získat středoškolské vzdělání a odbornou průpravu pro své budoucí povolání, ale také poznávat český jazyk a kulturu i svou společenskou svébytnost. Byly založeny v roce 1886 a definitivně zanikly až po druhé světové válce, roku 1951. Střední zdravotnická škola v Brně na Lipové, která školní areál získala po zániku Odborné školy pro ženská povolání Vesna, začala vyučovat hned ve školním roce 1951–1952. Obor farmaceutický (dříve lékárenský) laborant přešel do Brna z Českého Krumlova, kde byla závodní škola práce, kterou zřídila tehdejší Hlavní správa lékáren. Zdravotní laboranti sem tehdy byli převedeni ze Střední zdravotnické školy na Jaselské ulici. Zpočátku se učilo mimo školu, jelikož školní budova na Lipové ulici a domov mládeže byly nově založené zdravotnické škole oficiálně přiděleny až 6. října 1951 a zpočátku nebyly pro své nové využití dostatečně zařízeny.

 

Objekt Odborné školy pro ženská povolání Vesna byl postaven na brněnském pisáreckém kopci v letech 1929–1930 podle návrhu dvojice významných brněnských architektů Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška. Ve funkcionalistické školní budově se unikátně pojí Poláškova znalost moderní holandské architektury a Fuchsův svébytný architektonický styl, jež se projevuje například na dosažení estetického účinku pomocí prázdných ploch fasád. Její konstrukční řešení zakládající se na užití železobetonového skeletu dalo vzniknout stavbě podle nejmodernějších dispozičních a hygienických zásad, jež kladly důraz na prosvětlení vnitřních školních prostor pomocí velkých okenních ploch a vytvoření velkého plně variabilního výukového prostoru, který byl do jednotlivých učeben členěn pouze pomocí vestavěných skříní, buněk zázemí a skládacích stěn. Učebny pak byly novátorsky zpřístupněny také pomocí venkovních ochozů. Pobyt na čerstvém vzduchu studentkám, dle funkcionalistických zásad, umožňovala také střešní terasa. Škola byla dále vybavena vlastní tělocvičnou a kinosálem. Během doby došlo uvnitř budovy k adaptacím, které výrazně změnily její vnitřní dispozice. Vznikly nové kabinety pro učitele, učebny a laboratoře. V roce 1968 byla dokončena adaptace promítacího sálu. V současné době je vnitřní stav budovy stabilizován.

 

Sousední internátní budova, nesoucí název Domov Elišky Machové, byla postavena roku 1930 dle návrhu Bohuslava Fuchse, který v ní vycházel z konstrukčních zásad tzv. holandského systému, kdy převedl nosnou funkci z obvodových na kratší příčné zdi, což dokázalo zrychlit hrubou stavu jednoho patra s ložnicemi na rekordních šest dní. Tento konstrukční systém je nejlépe patrný na jižním průčelí s lodžiemi, které jsou utvářeny přečnívajícími nosnými stěnami a jejichž barevné řešení je inspirované stavbami holandské skupiny De Stijl. Nadstandardní komfort ubytovaných dívek zvyšovaly mimo jiné letní lázně zřízené na střeše budovy. Internát v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí svého pláště. Tato obnova však počítá se zachováním původního funkcionalistického charakteru architektonicky hodnotné fasády.

 

Dle poměrně nových poznatků, je možné s budováním školního komplexu na Lipové autorsky spojit také architektku Lotte Stam-Beese, která na přelomu dvacátých a třicátých let krátce působila ve Fuchsově architektonickém ateliéru, kam se krátce po svém odchodu z německé umělecké školy Bauhaus dostala na základě doporučení svého učitele architekta Hannese Meyera. Lotte Stam-Beese byla vůbec první ženou, která právě u Meyera navštěvovala studium architektury na Bauhausu. Ve třicátých letech jí její cesta zavedla do Holandska, kde se provdala za známého architekta Marta Stama a kde se po druhé světové válce proslavila svou prací na obnově Rotterdamu.

 

Návštěvníkům představíme unikátně dochovanou funkcionalistickou školu v komentované prohlídce, během které budou seznámeni s její stavební historií a osobností, u nás dosud téměř neznámé, architektky Lotte Stam-Beese. Komentovanou prohlídku,zařazenou do programu festivalu v rámci jeho letošního kurátorského záměru “Ženy v brněnské architektuře” povede historička umění Šárka Bahounková.

 

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.