Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Brno, Sokolská

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Brno, Sokolská

Maximální počet osob na prohlídku: 50
Délka prohlídky: 60 minut
Interval prohlídek: 10:00 - 15:00 hodin, poslední prohlídka ve 14:00 hodin, zahájení vždy v celou hodinu.

18.05.2024 - 11:00, 12:00, 10:00, 14:00, 13:00

Poznámka:

komentované prohlídky bez rezervace

Sokolská 1, Brno-střed

Místo srazu: vestibul

Toalety

Vhodné pro děti

Možno fotografovat

Průmyslovka na Sokolské byla založena v roce 1885 jako první česká průmyslová škola na území Moravy a Slezska. Budova na Sokolské ulici je v pořadí třetí budovou, ve které škola sídlí a zároveň druhou, která byla pro ni nově postavena. První návrh této budovy pocházel od architektů Viléma Bergera a Karla Welzla, kteří byli v té době profesory na této škole a Vojtěcha Dvořáka, který byl jejím ředitelem.

Ministerstvo však nechalo vypracovat nový náčrtek stavebním oddělením ministerstva vnitra (stavební rada Gruber) a pověřilo Vojtěcha Dvořáka a Karla Welzla, aby na základě této skici vypracovali nejprve prozatímní plány a rozpočty, a po jejich schválení i plány detailní.

Za zmínku jistě stojí na dnešní poměry neuvěřitelná rychlost stavby nové budovy školy, která trvala pouhých 14 měsíců. Zahájena byla 1. května 1900 a dokončena v červenci 1901.

Dvoupatrová budova je koncipována jako trojkřídlá stavba, jejíž monumentální hlavní průčelí o délce 143 metrů zaujímá celou frontu tehdejší Lichtenauerovy (dnes Sokolské) ulice. Její křídla vymezená nárožními rizality hledí do dalších dvou ulic, Kounicovy a Veveří. Dominantu budovy tvoří osová vstupní část s dvojicí sdružených iónských polosloupů, která je vymezena dvěma věžovitými útvary.

Slavnostní charakter stavby dotváří sochařská výzdoba výklenků věžic, na historii odkazují jména světových osobností vědy, techniky i architektury (Archimedes, Galilei, Faraday, Watt, Stephenson Bramante, Palladio,  Petr Parléř, Matyáš z Arrasu, Monge, Clapeyron) ve vstupní části doplněná i o plastiky významných českých osobností spojených s technikou (Ressel, Rejsek, Diviš).

Interiéru budovy dominuje masivní reprezentativní schodiště ve vestibulu, ze kterého se rozbíhají do dvou stran klenuté chodby. Za povšimnutí také stojí mozaiková dlažba a decentní štuková výzdoba doplněná o technické motivy.

Kromě budovy hlavní je na pozemku školy také samostatně stojící o jedno podlaží nižší budova dílen, která byla v letech 2004-2006 doplněna o přístavbu se slévárnou a uměleckým ateliérem.

V tomto roce započne velká rekonstrukce fasády a střechy, která potrvá asi jeden rok.

BM

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.