Věž pavilonu G, brněnské výstaviště

Věž pavilonu G, brněnské výstaviště


Délka prohlídky: 30 minut
Interval prohlídek: Průběžně podle naplnění maximální kapacity (zpravidla bez čekání).

Poznámka:

Pěší výstup na 45 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Přístup na vlastní nebezpečí, na místě je nutné dbát bezpečnostních pokynů.

Místo srazu: v atriu pavilonu pod věží

Délka prohlídky přibližně 30 minut.

Výstaviště 405/1, Brno Pisárky

Místo srazu: Pod věží v atriu

Otevírací doba:

18.05.2024 - 10:00 - 18:00

19.05.2024 - 10:00 - 18:00

Vyhlídka

Možno fotografovat

Vyhlídková věž pavilonu G, původně Obchodně živnostenský pavilon Brněnských vzorkových trhů pochází z roku 1928.  Rozhledna podle návrhu architekta Bohumíra Čermáka je založena na středním železobetonovém dříku s výtahem a kolem vedeným schodištěm. Nahoře je pak zakončena deskou, na které je zavěšena prosklená skleněná fasádou, využívanou později v řadě mrakodrapů a výškových staveb.  Z ochozu na vrcholku věže ve výšce 45 metrů se nabízí výhled nejen na celý areál brněnského výstaviště, ale také na celé pisárecké údolí a vedutu města. Nad vstupní halou byla původně kavárna s terasou s kapacitou 1 600 hostů.  Pavilon byl postupně několikrát rekonstruován, původní dřevěná křídla byla nahrazena železobetonovými, byl nešťastně rekonstruován výtah, který znemožnil běžný provoz. V devadesátých letech byly realizovány výstavní haly s ocelovou konstrukcí. Severní menší  “reklamní věž” zůstala zachována, slouží jako nový vstup do areálu. Jižní věžička byla při rekonstrukci nahrazena symetrickým skeletem, hostí dnes vstup do veletržní restaurace.

Na věži jsou umístěné technologie mobilních operátorů a slouží tedy také jako vysílač. V roce 2023 přibyla časosběrná kamera Dopravního podniku města Brna, která dokumentuje výstavbu nové tramvajové smyčky u vozovny Pisárky. 

 

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.