Uličkami železničářské čtvrti Řečkovic

Uličkami železničářské čtvrti Řečkovic


Délka prohlídky: 15 minut

Poznámka:

lokaci pro letošek nezpřístupňujeme

Náměstí Vojtěšky Matyášové 1, Brno-Řečkovice

Místo srazu: -

Bezbariérový přístup

Vhodné pro děti

Možno fotografovat

Parkování

Vstup se psy

Železničářská čtvrť se nachází v severozápadní části Řečkovic a tvoří ji celkem čtyři hlavní ulice: Jandáskova, Královka a Jehnická. Jsou protnuty ulicemi Železničářská a Luh. Všechny ulice spojuje drobná síť vnitřních uliček, které se vyskytují v zahrádkářských koloniích .

Výstavba tzv. Železničářské čtvrti se uskutečnila převážně v meziválečném období, a to po návratu železničářů z Vídně domů do Řečkovic. Vystaveno bylo 32 domů a jednoposchoďový činžovní dům, jenž je nyní ústřední budovou této čtvrti. Většina domů v Železničářské čtvrti byla projektována Karlem Nedozrálem a domy nesou řadu podobných prvků (varietní styl oken, stejná korunní římsa, dveře, najdeme zde však i neobarokní prvky jako volutové štíty).

Vila Vlasty Müllerové je jedinečný architektonický prvek nejen Řečkovic, ale i Brna. Dům byl projektován ing. arch. Emilem Strakou pro svou milenku (později manželku) a herečku Vlastu Müllerovou (r. 1911-12), je pravděpodobné, že výrazný dekor v exteriéru i interiéru pochází od Dušana Jurkoviče, neboť byli s Emilem Strakou přátelé (nepotvrzeno). V exteriéru se uplatňují prvky lidové a secesní architektury s redukovaným dekorem imitující vyřezávané dřevo. Během komentované prohlídky si návštěvníci prohlédnou i fotky vnitřního vybavení, neboť bylo pořízeno na míru jako celý interiér, a stávající majitelé jej pomohli zachovat ve velmi krásném stavu.

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies