Tesařova vila

Tesařova vila

Maximální počet osob na prohlídku: 15
Délka prohlídky: 30 minut
Interval prohlídek: á 1h

18.05.2024 - 15:00, 16:00

Poznámka:

Dvě prohlídky proběhnou v sobotu 18/5/2024 v 15.00 a 16.00, vstup pouze po rezervaci.

Podívejte se na online prohlídku níže.

 

English tour will start at 10.00, reservation

Hroznová 18,
Brno-střed

Místo srazu: u branky z ulice Hroznová

Prohlídka v angličtině

Zákaz fotografování

Rezervace předem

Volně stojící “jednopatrová” vila od architekta Bohuslava Fuchse se třemi samostatnými bytovými jednotkami je dokladem architektovy snahy o vnesení oblých tvarů zpět do jinak přísného funkcionalismu. Tyto snahy se projevovaly v jeho díle od poloviny třicátých let a je možné je srovnat s nedalekou Petrákovou vilou. 

Budova byla postavena v nově vznikající Masarykově čtvrti v letech 1937–38 jako dům pro ředitele Živnostenské banky Augustina Tesaře. Hospodářské a technické zázemí se nacházelo ve společném suterénu, i s původním bytem zahradníka. V prvním patře se nachází svobodárna a byt s centrální halou, z níž byl přístupný hlavní obytný prostor s lůžkovým koutem. Obdobně je centrální hala komunikačním uzlem i v druhém patře, kde je prostornější kuchyň s pokojem pro služku a ložnice s přilehlou koupelnou. Nepravidelná místa vzniklá průnikem objemů slouží jako lodžie nebo zimní zahrada.

Skromné řešení  pěti místností pro tři byty, ochránilo v padesátých letech před znárodněním, dělení na suterén přízemí a první patro pak mělo obdobný účel. 

V roce 2011 byla vila zrekonstruována pod vedením architektonického ateliéru Tišnovka.

 

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies