Poliklinika Lesná

Poliklinika Lesná

Maximální počet osob na prohlídku: 30
Délka prohlídky: 45 minut

Poznámka:

13. 5. 2023, v 10:00 a v 11:00 proběhnou dvě komentované prohlídky budovy

Halasovo nám. 597, Brno-sever

Místo srazu: před hlavním vstupem

Parkování

Rezervace předem

Poliklinika v blízkosti Halasova náměstí představuje významnou součást občanské vybavenosti sídliště Lesná. Montovaná stavba zasazená do svažitého terénu byla vybudována mezi lety 1968-1974 podle návrhu architektky Libuše Kopřivíkové. V důmyslném prostorovém rozvržení nízkopodlažního zdravotnického zařízení se uplatňuje dvojice atrií, která provzdušňují jeho hmotu a přivádějí do jeho nitra přirozené světlo. Důraz kladený na “vzdušnost” a “prosvětlenost” stavby je patrný také z pojetí centrální haly s hlavním schodištěm.

Na současné podobě polikliniky se odráží nedávno provedená rekonstrukce (2017-2019), během které byl modernizován plášť budovy a některé vnitřní prostory. Novým citlivě navrženým interiérem se pyšní vstupní hala s recepcí a pediatrické oddělení s nově zřízeným dětským koutkem.

Objekt si do současnosti zachoval svou původní uměleckou výzdobu. Hlavní vstup do polikliniky je opatřen bronzovou plastikou Srdce od Zdeňka Makovského a Ivana Blažka z roku 1976 (v nástupním prostoru) a figurální mozaikou ze skla a růženínu od Oldřicha a Karly Vašicových z roku 1975 (ve vstupní hale). V uzavřeném západním atriu se nachází keramická plastika abstrahované ženské postavy od Jiřího Marka, která byla na své místo osazena roku 1978.

Během komentované prohlídky si budete moci prohlédnout původní i zrekonstruované části interiéru stavby, a to včetně jejího běžně nepřístupného vnitřního atria se sochařskou výzdobou. Výklad Šárky Bahounkové vám přiblíží nejen stavební historii polikliniky, ale také osobnost její architektky Libuše Kopřivíkové. Budovu Open House Brno 2023 prezentuje v rámci svého kurátorského záměru “Ženy v brněnské architektuře”.

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.