Hansenova budova a Klauzura Fakultní nemocnice u sv. Anny

Hansenova budova a Klauzura Fakultní nemocnice u sv. Anny


Délka prohlídky: 30 minut
Interval prohlídek: v každou sudou hodinu

19.05.2024 - 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

18.05.2024 - 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

Poznámka:

 English Tours on demand.

Pekařská 53, Brno-střed

Místo srazu: terasa budovy B, 6. patro

Vyhlídka

Toalety

Prohlídka v angličtině

Novorenesanční objekt nemocnice u sv. Anny od Theophila Hansena se řadí k nejpozoruhodnějším stavbám brněnské architektury 19. století.
Významnou součástí velkolepé nemocniční budovy byla i ústavní kaple sv. Anny otevřená roku 1869. Akcentované vstupní průčelí z ulice Pekařské  vede do zachovalých koridorů a na centrální nádvoří. Stylově budova navazuje na palladiánskou renesanci, využívající řadu prvků řecké i římské architektury. Kanelované sloupy jsou v přízemí zakončeny dórskou hlavicí, zdobenou plastickým vejcovcem, jehož motiv se v iluzivní malbě objevuje na dalších místech, obdobně jako bledě modré květy. Nad okny jsou tympanony zakončené i ve vnitřních prostorách akroteriem.

Parkovou úpravu nádvoří provedl Antonín Šebánek, jeden z nejvýznamnějších tvůrců zahradní architektury té doby v Brně. 

Klauzura je nenápadným objektem při vstupu z Mendolva náměstí, tzv. branou Křížová. Sloužil původně k ubytování řádových sester, proto v byla v prvním nadzemním patře zřízena kaple, ve které se zachovaly vitráže, odkazujicí na modernizmus počátku dvacátého století, kterým jsou detaily  budovy protkány. Recentně byla obnovená fasáda,  vybavení "kaple" však odpovídá  úloze přednáškového sálu,  z druhé poloviny minulého století, kterou dodnes plní.

MP

 

Doporučujeme navštívit dále nemocniční kapli, komentovanou prohlídku Transfúzního oddělení či budovu Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA ICRC.

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies