Filozofická fakulta MU: Procházka za uměním

Filozofická fakulta MU: Procházka za uměním

Maximální počet osob na prohlídku: 20
Délka prohlídky: 45 minut

18.05.2024 - 14:00, 14:30, 15:00, 15:30

Poznámka:

rezervace předem

Arne Nováka 1, Brno-střed

Místo srazu: u vrátnice

Toalety

Možno fotografovat

Parkování

Rezervace předem

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity založená představuje jednu ze čtyřech nejstarších fakult založených při zrodu této vysoké školy roku 1919. Vlastní budovu však Filozofická fakulta začala využívat až roku 1921. Jednalo se stavbu bývalého sirotčince na Gorkého ulici postavenou mezi lety 1871-1872 v neorenasančním stylu podle návrhu architektů Josefa Arnolda a Moritze Kellnera (budova A,B). Prostory fakulty počátkem 20. let minulého století brzy rozšířila nová stavba vybudovaná mezi lety 1922-1924 podle projektu, nad jehož konečnou úpravou se podepsal známý architekt Miloš Laml (budova C). Projekt této modernistické budovy s klasicizujícími prvky původně počítal s vystavěním druhého navazujícího traktu směřujícího do ulice Arne Nováka, k jeho realizaci však došlo o řadu let později. Stavba uzavírající komplex Filozofické fakulty pochází až z přelomu 50. a 60. let a až do roku 1990 ji fakulta sdílela s Rektorátem Masarykovy univerzity (budova D). Tyto budova prošly ve dvou etapách celkovou rekonstrukcí podle projektu ateliéru Pelčák a partner architekti. V první etapě byl v letech 2010-2015 rekonstruován objekt bývalého sirotčince (budova A,B), ve druhé pak, mezi lety 2013-2016) zbývající budovy C a D. Pomocí této stavební obnovy byl celý areál Filozofické fakulty esteticky sjednocen a přizpůsoben k současným potřebám vyučujících a studentů.

 Nejnovější budovou Filozofické fakulty je pak její Ústřední knihovna postavená mezi lety 2000-2001 podle návrhu architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře (budova F). Knihovna s velkými studovnami a skrytým rozsáhlým zázemím byla oceněna Grand Prix Obce architektů, Cenou unie výtvarných umělců a Cenou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

 

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies