Filharmonie Brno

Filharmonie Brno

Maximální počet osob na prohlídku: 30
Délka prohlídky: 45 minut
Interval prohlídek: každou hodinu

Poznámka:

lokace není pro letošek zpřístupněna

Komenského náměstí 8, Brno-město

Místo srazu: foyer Filharmonie Brno

Toalety

Možno fotografovat

Besední dům, palác v neorenesančním stylu, byl postaven v letech 1871-73. Zpočátku budova sloužila kulturním a společenským potřebám českým národním spolkům ve vnitřním Brně., sídlil v ní Sokol, Beseda brněnská, jako dvacetiletý zde začal působit Leoš Janáček. Navrhl jej vídeňský architekt Theophil Hansen ve stejném období, kdy vznikal vídeňská budova spolku Musikverein. Společný mají obě budovy hlavní (Zlatý) sál, který mnozí lidé znají z tradičních novoročních koncertů Vídeňských filharmoniků.

Vídeňský architekt dánského původu je tvůrcem i sousedního Pražákova paláce, Zemské nemocnice na Pekařské, Kleinova paláce a také řady význačných vídeňských staveb (Parlamentu aj.). A ještě jedna zajímavost: v roce 1996 v brněnském velkém sále obědvala britská královna Alžběta II.

Hned po svém otevření byl Besední dům zaplněn řadou českých národních institucí  (redakce, knihovna, záložna, Sokol, tiskárna aj.), mezi nimiž si časem zajistila vůdčí místo Beseda brněnská jako spolek zasahující svými aktivitami řadu oborů, nejvýrazněji ovšem sborový zpěv. Sál se tedy stal dějištěm dobových besed se smíšeným programem, postupně nabývajících podoby koncertů.

Filharmonie Brno dostala Besední dům do správy krátce po svém vzniku, v roce 1957, a po poslední důkladné renovaci (skončila v roce 1995) v něm má krásné, i když poněkud stísněné sídlo.

S historií Brna je těsně spjatý i balkon v ředitelském salonku. V dobách, kdy byl Besední dům českou tvrzí politického života, měl význam jako řečnická tribuna a 29. října 1918 z něho byl brněnským občanům oznámen vznik samostatné Československé republiky.

V druhém patře se nachází hlaholna, tedy zkušebna pěveckého sboru Kantiléna, kterou prošla mimo jiné světoznámá sopranistka a brněnská rodačka Magdalena Kožená. 

Právě v letošním roce 2023 tedy Besední dům slaví přesně 150 let od svého otevření. Společně s vámi toto výroční oslavíme od 1. do 14. května řadou akcí: koncerty vycházejícími z těch, které se tu uskutečnily krátce po otevření, výstavou Hansenových návrhů v sousední Moravské galerii, odbornou konferencí na téma koncertní sály a také historicky první dětskou muzikologickou konferenci, stejně jako dětskými koncerty a speciálními prohlídkami domu. Více informací k oslavám najdete zde.

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies