Filharmonie Brno

Filharmonie Brno

Maximální počet osob na prohlídku: 30
Délka prohlídky: 45 minut
Interval prohlídek: každou hodinu

Poznámka:

14. 5. 2023, 10:00-18:00

Tours in English will be on 14th May at 11:00 and 12:00.

 

 

Komenského náměstí 8, Brno-město

Místo srazu: foyer Filharmonie Brno

Toalety

Možno fotografovat

Besední dům, palác v neorenesančním slohu, byl postaven během let 1871–1873 pro kulturní a společenské potřeby tehdy ještě málo početné české společnosti ve vnitřním Brně, a to podle návrhu vídeňského architekta dánského původu Theophila Hansena, tvůrce sousedního Pražákova paláce a také řady význačných vídeňských staveb. Mimochodem, sál Besedního domu je zmenšenou kopií slavného vídeňského Musikvereinu a jeho Zlatého sálu, který mnozí lidé znají z tradičních novoročních koncertů Vídeňských filharmoniků. A ještě jedna zajímavost: v roce 1996 v našem velkém sále obědvala britská královna Alžběta II.

Hned po svém otevření byl Besední dům zaplněn všemi možnými českými institucemi (redakce, knihovna, záložna, Sokol, tiskárna aj.), mezi nimiž si časem zajistila vůdčí místo Beseda brněnská jako spolek zasahující svými aktivitami řadu oborů, nejvýrazněji ovšem sborový zpěv. Sál se tedy stal dějištěm dobových besed se smíšeným programem, postupně nabývajících podoby koncertů. Prakticky od začátku zde působil i Leoš Janáček jako sbormistr a hudební ředitel Besedy brněnské, která tu byla doma. V tomto sále i po svém rozchodu s Besedou premiéroval své komorní skladby. Filharmonie Brno dostala Besední dům do správy krátce po svém vzniku, v roce 1957, a po poslední důkladné renovaci (skončila v roce 1995) v něm má krásné, i když poněkud stísněné sídlo.

S historií Brna je těsně spjatý i balkon v ředitelském salonku. V dobách, kdy byl Besední dům českou tvrzí politického života, měl význam jako řečnická tribuna a 29. října 1918 z něho byl brněnským občanům oznámen vznik samostatné Československé republiky.

V druhém patře se nachází hlaholna, tedy zkušebna pěveckého sboru Kantiléna, kterým prošla mimo jiné světoznámá sopranistka a brněnská rodačka Magdalena Kožená. 

Právě v letošním roce tedy Besední dům slaví přesně 150 let od svého otevření. Společně s vámi toto výroční oslavíme od 1. do 14. května řadou akcí: koncerty vycházejícími z těch, které se tu uskutečnily krátce po otevření, výstavou Hansenových návrhů v sousední Moravské galerii, odbornou konferencí na téma koncertní sály a také historicky první dětskou muzikologickou konferencí, stejně jako dětskými koncerty a speciálními prohlídkami domu. Více informací k oslavám najdete zde.

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.