Doléčovací a rehabilitační oddělení, FNUSA

Doléčovací a rehabilitační oddělení, FNUSA


Délka prohlídky: 30 minut
Interval prohlídek: volný vstup bez výkladu

Poznámka:

13. a 14. 5. 2023, 13:00-17:00

volný vstup na terasu s výhledem na centrum Brna, viz. panorama niže

Zoubkova 18, Brno-Nový Lískovec

Místo srazu: Zoubkova 18, Brno-Nový Lískovec

Vyhlídka

Toalety

Možno fotografovat

Parkování

Před první světovou válkou byl vystavěn původní "Útulek pro rekonvalescenty" (od roku 1935 Ozdravovna), který financovala Okresní nemocenská pojišťovna (dříve Okresní dělnická pojišťovna). V letech 1922/23 se zde nacházelo již 300 pacientů, pojišťovna proto přistoupila k nákupu dalších pozemků a začala budovat komplexní léčebné středisko, které mělo vlastní hospodářství i byty pro zaměstnance. Ve svahu nad Novým Lískovcem vznikl lesopark s koupalištěm, soláriem, ženským pavilonem, kuželnou, hřištěm na míčové hry a rozhlednou. Architektem areálu byl Čeněk Ruller. V roce 1937 započala výstavba nové funkcionalistické třípatrové budovy. Ta byla dokončena 1939, ale nebylo možné ji využít k plánovanému účelu, protože během válečných let se stala německým lazaretem.

Objekt se po válce vrátil do rukou pojišťovny, ale kvůli nedostatku lůžek v Brně a poměrně kvalitnímu vybavení se stal pobočkou přetížené Zemské nemocnice (U sv. Anny). Ozdravovna tak ztratila svůj lázeňský charakter, postupně byly původní objekty strženy a zůstala jen nová budova ozdravovny a její správní budovy. Plnohodnotný nemocniční provoz včetně laboratorního zázemí a rentgenového zobrazování fungoval samostatně až do konce 90. let 20. století. V březnu 2000 byla nemocnice připojena k Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, jako Doléčovací a rehabilitační oddělení (DRO). Rekonstrukcí místnosti bývalého stravovacího provozu a skladů vznikla komplexní balneoterapie, vybavená bazénem s protiproudem a vířivými vanami či nový provoz logopedie. K dispozici je 115 lůžek na čtyřech odděleních.

Od roku 2009 DRO získalo statut Odborného léčebného provozu. Území nad DRO - mezi ulicí Raisovou a cestou na Myslivnu - bylo v meziválečném období rekreačním zázemím pro pacienty sanatoria a zároveň sloužilo i k ubytování zdravotních sester. Autorem projektu byl zmíněný brněnský architekt Čeněk Ruler. Po druhé světové válce se o území nikdo nestaral, stavby chátraly a park zarůstal. V roce 2006 bylo rozhodnuto vrátit lesopark lidem a obnovit jeho unikátní stavby, rozhlednu, bazén, lávku přes rokli a Růžové návrší. Původní projekt byl nalezen v archivu Nového Lískovce a tým Atelieru Štěpán v letech 2010-2012 realizoval rekonstrukci oceněnou titulem Park roku 2013. Nyní je park známý jako Masarykův háj a rozhledna je trvale veřejně přístupná.

 

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.