• 5. 2. 2024
  • Vratislav Vozník, Pavel Gejdoš

Brněnské Visual stories okouzlily na Open House Europe

Brněnské Visual stories okouzlily na Open House Europe

Funkcionalistická věž brněnského výstaviště, kovová busta Leoše Janáčka i radikální proměna bývalé továrny Zbrojovka uchvátily účastníky výročního summitu Open House Europe v Lisabonu. Fotografie od Nicoly Sella, Michala Beredzase a Pavla Gurky se doslova rozlétnou po Evropě - dostaly se mezi motivy oficiálního souboru pohlednic evropského projektu podporujícího kvalitní architekturu a urbanismus. V evropském souboru velkoformátových pohlednic najdou zájemci snímky například také ze švédského Stockholmu či litevského Vilniusu. 

 

„Je potěšující vidět fotky z Open House Brno jako součást oficiálních pohlednic mezinárodního uskupení festivalů, které ukazují zajímavé stavby a architekturu. Jsem ráda, že je náš festival pro účastníky inspirující i při jejich vlastní autorské umělecké tvorbě. Kromě fotografií s leckdy velmi zajímavými úhly pohledu se mezi Visual stories objevily například krásné kresby, další tvůrce a tvůrkyně podnítila představená brněnská místa k tvorbě videí a poezie,“ říká kreativní ředitelka Open House Brno Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management.

 

Architektura zpřístupňuje město. Proto o ní diskutuj(e)me

Ale nebyly to jen poutavé vizuální příběhy, o kterých se na výročním summitu projektu Open House Europe hovořilo. Dobrovolníci našeho i partnerských festivalů Open House si pod taktovkou organizace Architektonické trienále Lisabon prohlédli zajímavá místa portugalské metropole. Jejich výběr nám pomohl vzájemně diskutovat o možnostech, jak na funkci architektury v kontextu současných evropských městech ještě poutavěji lákat pozornost - a třeba i motivovat veřejnost, aby se do debat o smyslu a kvalitách svého okolí více zapojovala.

Summit s podtitulem Building Futures Together (Společně tvoříme budoucnost), který proběhl v loňském předvánočním období od 14. do 17. prosince 2023, cílil zejména na témata udržitelnosti v architektuře. Věnovali jsme se jim na panelových diskuzích, výstavách, tvůrčích dílnách a při promítání filmů. Pokud vás zajímají podrobnosti, nenechte si ujít web openhouseeurope.org/#annualsummit

 

Do Brna letos vyrazte uprostřed května, nechte se inspirovat k dalším Visual stories

Ale zpět k nám. Možnost prozkoumat neobvyklá místa moravské metropole a zachytit je vlastní optikou budou moci zájemci i letos. Brno otevře „své domy“ o víkendu 18. a 19. května 2024 a pozornost letos nasměrujeme na téma přístupnosti v mnoha jejích podobách. Jednotlivé zapojené lokace i záměry, které vedly k jejich zařazení do programu festivalu, budeme od této chvíle pomalu rozkrývat zde na našem webu www.openhousebrno.cz i sociálních sítích fb.com/openhousebrno a instagram.com/openhousebrno.

 

A jak určitě tušíte, i letos uvítáme pomoc dobrovolníků, díky kterým může celý neziskový festival probíhat. Třeba i díky vaší práci a pomoci partnerů můžeme program nabízet kompletně zdarma. Pokud máte zájem, a chcete se podívat do zákulisí budov i mimo festival, hlaste se na našem webu. „Dobrovolnická práce při organizování festivalu nabízí možnost se seznámit nejen s architekturou, poznat nové přátele, podívat se na netradiční místa a v neposlední řadě udělat radost dalším lidem, našim návštěvníkům,“ dodává Pešl Šilerová.

 

 

Autor fotografií: archiv Open House Brno: Pavel Gurka, archiv Open HOuse Europe: Hudo David, Open House Europe 

Editor: Barbora Mikolášiková

Galerie fotek

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Mohlo by se vám líbit