Bauerův zámeček, Veletrhy Brno

Bauerův zámeček, Veletrhy Brno


Délka prohlídky: 30 minut
Interval prohlídek: -

18.05.2024 - 13:00

Poznámka:

samostatné prohlídky, v místě bude probíhat i doprovodný program

13:00 ENG tour with Don Sparling (reservation)

English tour with Don Sparling is organized in collaboration with the Brno Expat Centre.

Zpřístupněný je interiér mramorového sálu navržený Adolfem Loosem a doprovodná výstava v sousedním sále. Vstup bude možný i do původní ložnice Margarety Bauer s terasou a částí původního nábytku:  "Charakteristické řešení v netradičním pojetí uplatnil architekt v případě ložnice Bauerovy manželky. Moderní, osově symetrická kompozice bílého vestavěného nábytku se zabudovanými zrcadly zde kontrastuje s všudypřítomným zlacením a ornamentem provedeným ve stylu Ludvíka XVI." (Jana Kořínková pro BAM).

 

Doprovodný program

Světoběžník Jaroslav Josef Polívka na brněnském výstavišti
Přednáška s procházkou, 18. května v 15.00, Bauerův zámeček, areál výstaviště, vstup přes služební vchod BVV pod schody u tramvajové zastávky Výstaviště-Hlavní vstup 
Ladislav Zikmund-Lender

 

Výstaviště v Evropě
Přednáška, architektky BVV, 18. května v 18.00, Bauerův zámeček, areál výstaviště, vstup přes služební vchod BVV pod schody u tramvajové zastávky Výstaviště-Hlavní vstup
Lenka Štěpánková

Výstaviště 405/1, 647 00 Brno-střed-Pisárky

Místo srazu: -

Otevírací doba:

19.05.2024 - 10:00 - 18:00

18.05.2024 - 10:00 - 18:00

Toalety

Bezbariérový přístup

Prohlídka v angličtině

Klasicistní zámek z 1. poloviny 19. století, jehož interiéry byly kolem r. 1925 upraveny světoznámým tvůrcem Adolfem Loosem pro Viktora Bauera, majitele cukrovaru rozkládajícího se na území budoucího výstaviště. Zajímavostí místa je například i fakt, že přilehlý velodrom, resp. původní hliněnou cyklistickou dráhu zprovoznil původní majitel pozemků výstaviště, Viktor Bauer už v roce 1889.

Příchod od hlavního vstupu na výstaviště nebo od 4. brány BVV v ulici Křížkovského. S průkazem ZTP možný vjezd do areálu přímo k budově Bauerova zámečku.

 

Světoběžník Jaroslav Josef Polívka na brněnském výstavišti
Přednáška s procházkou, 18. května v 15.00, Bauerův zámeček, areál výstaviště, vstup přes služební vchod BVV pod schody u tramvajové zastávky Výstaviště-Hlavní vstup
Ladislav Zikmund-Lender
Pořádá Dům umění města v rámci projektu Brněnský architektonický manuál
Architekt a inženýr Jaroslav Josef Polívka (1886−1960), který později proslul jako dlouholetý inženýr Franka Lloyda Wrighta a spolupracovník Eduarda Torrojy, zanechal v areálu nového výstaviště u příležitosti Výstavy soudobé kultury v roce 1928 soubor pěti realizací. Ze všech staveb už dodnes existuje jen jedna: dům Svazu čsl. díla. Po přednášce v prostorách Bauerova zámečku (zmíníme i kuriózní spojitost Jaroslava J. Polívky a Adolfa Loose) bude následovat procházka po místech, kde Polívkovy realizace stávaly. Polívka v Brně spolupracoval s Josefem Havlíčkem, Karlem Honzíkem, Ladislavem Žákem či Hanou Kučerovou-Záverskou a měl zde na přelomu 20. a 30. let i pobočku své kanceláře.

 

almanach_mauzoleum_BVV
Foto: Jaroslav J. Polívka, Mauzoleum M. R. Štefánika, 1928, zdroj dobový tisk

 

 

Výstaviště v Evropě
Přednáška Lenky Štěpánkové, architektky BVV, 18. května v 18.00, Bauerův zámeček, areál výstaviště, vstup přes služební vchod BVV pod schody u tramvajové zastávky Výstaviště-Hlavní vstup
Pořádá Dům umění města v rámci projektu Brněnský architektonický manuál
Ve vývoji veletržního výstavnictví v Evropě ve 20. století představovala důležitou etapu meziválečná léta, kdy kromě řady výstavních společností vzniklo také mnoho nových moderních veletržních areálů. Přednáška architektky brněnského výstaviště, Lenky Štěpánkové, přibližuje nejvýznamnější evropská výstaviště z tohoto období, okolnosti jejich vzniku i jejich současnou podobu. Se svou dlouhou tradicí pořádání veletrhů a dochovanou funkcionalistickou výstavní architekturou se dnes Brno a Praha řadí po bok nejznámějších veletržních měst v Evropě, jakými jsou například Milán, Lipsko, Paříž, Barcelona, Kolín nad Rýnem, Brusel, Poznaň nebo Lyon.

 

pohled na BVV
Foto: Pohled na areál brněnského výstaviště, 2018, M. Dvořáková

 

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies