Areál bývalé Mosilany

Areál bývalé Mosilany

Maximální počet osob na prohlídku: 2
Délka prohlídky: 15 minut

Poznámka:

lokace není pro letošek zpřístupněna, koukněte níže na online prohlídk, nebo si poslechněte podcast

Křenová 19, 602 00 Brno-střed

Místo srazu: Před budovou

Toalety

Areál bývalé Mosilany se nachází na území komplexu bývalých textilních továren na vlněné sukno. Je charakteristický především různorodostí architektonických stylů a silným geniem loci.

Před druhou světovou válkou budovy majitelů jednotlivých továren postupně zaplňovaly plochu areálu, koncentrovaného tehdy především na ulici Špitálka, Vlhká a v blízkosti Svitavského náhonu. Jednalo se o továrny bratrů Strakoschových (později Hlawatsch & Isbary a Sdružené továrny vlněného zboží), továrny David Hecht a Max Kohn. Po roce 1948 byla většina brněnských textilek v rámci reorganizace průmyslu začleněna do tzv. Moravskoslezských vlnařských závodů. Z nich se koncem roku 1949 vyčlenil Národní podnik Mosilana, na jehož základě stály továrny vlastněné v předválečném období židovskými majiteli. V průběhu 50. až 70. let byly jednotlivé závody postupně rozšiřovány, slučovány nebo naopak likvidovány. V roce 1978 měla Mosilana čtyři závody, z toho pouze dva na území Brna. Mosilana měla ve světě textilnictví velmi dobré jméno a její vlněné produkty se pyšnily vysokou kvalitou.

Koncem 90. let přešel areál do vlastnictví akcionářů investiční fondů a byl využíván převážně jako skladový prostor s drobnou výrobou. V roce 2016 areál odkoupila investiční skupina Financial Consortium se záměrem vybudovat zde novou obytnou čtvrť zachovávající genius loci bývalé textilní továrny. Návštěvníci si mohou během sobotního dne prohlédnout areál, jemuž se často říká "město ve městě", v neděli je pak čeká i prohlídka interiérů vybraných budov s průvodcem.

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies