Vila Löw-Beer: prohlídka s realitním makléřem

Vila Löw-Beer: prohlídka s realitním makléřem

Maximální počet osob na prohlídku: 20
Délka prohlídky: 45 minut
Interval prohlídek: 17:00 a 18:00

Poznámka:

13. a 14. 5. 2023, 17:00 a 18:00 komentované prohlídky s rezervací

Drobného 22, Brno

Místo srazu: pokladna Vily Löw-Beer v Brně 5 minut před začátkem prohlídky

Toalety

Vhodné pro děti

Možno fotografovat

Rezervace předem

U příležitosti festivalu Open House jsme připravili netradiční prohlídky s "realitním makléřem". Představte si, že si můžete pořídit nádhernou rodinnou vilu na Drobného s bohatou historií. Na co se budete "makléře" ptát? Jak by se Vám v tomto prostoru žilo? Nakoukneme i do prostor, které nejsou běžně veřejnosti přístupné, abyste si svůj potenciální domov mohli prozkoumat skutečně důkladně. 

Nebojíme se ani toho, když na prohlídku dorazíte s dětmi, nudit se určitě nebudou. Kapacita prohlídek je omezená, tak se prosím nezapomeňte přihlásit. 

 

Nemovitost na Drobného 22 (dříve Sadová – Parkstrasse) v 19. století sestává ze dvou stavebních parcel, na nichž stály zahradní domky, a dále ze dvou pozemků s vinohradem a zahradou.

V roce 1903 koupil realitu továrník Moriz Fuhrmann (1852-1910), který si zde nechal postavit rodinnou vilu. Podle obecního věstníku pro zemské hlavní město Brno byly v jednopatrové vile čtyři byty – celkem se 14 pokoji a 7 kabinety, 3 kuchyněmi, 2 koupelnami a 6 záchody. Uliční a zahradní průčelí zdobí secesní vegetabilní štukový dekor a ve spodní partii pásová rustika. Podobný dekor je užit i na stěnách a stropech v interiérech včetně truhlářských konstrukcí. Secesní rostlinné motivy jsou také na keramické dlažbě a litinovém zábradlí schodiště. Autorem projektu je vídeňský architekt Alexander Neumann (1861-1947).

Po Fuhrmannově smrti prodali v srpnu 1913 jeho dědicové vilu za 290 tisíc korun textilnímu podnikateli Alfredu Löw-Beerovi (1872-1939). Nový majitel nechal ve 30. letech dům částečně stavebně upravit (především prostor centrální schodišťové haly). Autorem úprav byl vídeňský architekt Rudolf Baumfeld (1903-1988).

V roce 1940 zabavili vilu Němci pro potřeby tajné státní policie (gestapa). V roce 1946 byla nad objektem ustanovena národní správa a krátkou dobu zde fungoval Americký ústav, který zájemcům nabízel promítání amerických dokumentárních filmů, přednášky o cestování v Americe nebo oslavy Dne nezávislosti. V roce 1954 se vila stala majetkem československého státu a v tom samém roce zde byla zřízena pobočka Masarykova studentského domova. Domov mládeže v prostorách vily fungoval nepřetržitě až do roku 2012.

V současnosti je Löw-Beerova vila v majetku Jihomoravského kraje a ve správě Muzea Brněnska, příspěvkové organizace. V roce 2016 zde byla otevřena stálá expozice s názvem Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat. Nyní je ve vile přístupná nová expozice Židé na Moravě. Vila a její obyvatelé seznámí návštěvníky s kompletní historií židovského osídlení regionu od prvních zmínek po současnost.

BM

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.