Šumavská tower

Šumavská tower


Délka prohlídky: 15 minut

Poznámka:

Lokace v v roce 2023 nebude otevřena

Šumavská 35, Brno-střed

Místo srazu: Šumavská 35, Brno-střed

Vyhlídka

Prostor mezi Zahradníkovou, Veveří, Šumavskou a dnešní Kounicovou ulicí byl původně zamýšlen v první polovině 20. století jako univerzitní kampus. Nevyužité části u Šumavské z toho ale zůstalo jen označení Akademické náměstí.

Až v polovině 60. let 20. století bylo rozhodnuto o stavbě administrativních budov na nevyužitých parcelách. Urbanistický návrh byl svěřen architektům Jiřímu Gřegorčíkovi a Františku Antlovi z brněnského Stavoprojektu.V plánu bylo celkem pět výškových budov, realizovány byly tři o půdorysu 22 x 24 metrů a shodné výšce 66 metrů. Až do roku 1985 nejvyšší budovy v Brně propojovala společná vstupní hala s hovornami a podzemními garážemi.

Autory projektu budovy C - ředitelství chemického podniku Chepos - byli Vladimír Balšán, Jaroslava Gloserová, František Kozák, Josef Kylián a Jan Zikmund, kteří ocelovou nosnou konstrukci a zavěšenou fasádu z tzv. boletických panelů navrhli původně pro třináctipodlažní sídlo Hutního projektu v Plzni - budovu Bohemie z roku 1969. Komplex podle kunsthistoriků nezapřel inspiraci západními vzory, například newyorkský Seagram Building od Ludwiga Miese van der Rohe (1958). Původní plzeňský návrh Stavoprojekt v roce 1972 navýšil o tři podlaží.

Pro další dvě výškové budovy A a B architekti Roman Zajíc a Jaroslav Ryška zvolili železobetonový rámový skelet a opět prefabrikované boletické panely, ale odlišnou barvu pláště. Půdorys byl vždy stejný – uprostřed schodiště a výtahové šachty a kolem kanceláře. Budovu A po dokončení v roce 1975 získalo ředitelství Zbrojovky a Agrozetu, budovu B pak 1979 Státní banka československá. Přízemí „Béčka“ zdobila skleněná plastika Valéra Kováče. Sousední jídelna byla oblíbená pro své obrovské porce. V nejvyšším patře Cheposu byl kinosál.

Novou fasádu věží navrhl architekt Michal Kristen, je celoskleněná,uchycená v hliníkových rámech, kdy jednotlivé bloky do sebe zapadají jako skládačka. Po odstranění původní fasády se skelet budovy vždy zaměří,jednotlivé bloky se vyrobí na míru v továrně (každý blok má přesně určenou pozici) a na místě se již jen sestaví a uchytí ke skeletu budovy. Věž C (zlatá)má stále 18 pater a její celková rekonstrukce skončila v roce 2016. Věž B(stříbrná) se nově pyšní 22 patry a skoro 75 metry výšky, její celková rekonstrukce byla dokončena v roce 2020. Rekonstrukce poslední věže A (bronzové) byla zahájena v březnu 2021 a po jejím dokončení na konci roku 2022 se bude tyčit do výšky 81 metrů s 24 patry. Pro nástavbu věží A a B musí dojít ke zpevnění základů i skeletu budovy. Všechny věže jsou vytápěné/chlazené pomocí tepelných čerpadel umístěných na jejich střechách, pro osvětlení byla zvolena úsporná LED svítidla.

Ke stávajícím věžím přibude ještě čtvrtá věž s výškou skoro 91 metrů, zahájení její výstavby je naplánováno na rok 2023. Jednotlivé věže propojuje obchodní galerie Šumavská market se vstupem v úrovni okolního terénu a o patro výš pak veřejně přístupným parkem, pod úrovní terénu budou ve dvou patrech podzemní garáže s cca 700 parkovacími místy. Tímto vznikne kompaktní areál, do kterého bude možné vstoupit ze všech stran – z ulic Kounicova, Šumavská, Veveří iod Právnické fakulty. Celkové dokončení komplexu je naplánováno do konce roku 2025.

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.