Sportovní a plavecký areál TJ Tesla

Sportovní a plavecký areál TJ Tesla

Maximální počet osob na prohlídku: 30
Délka prohlídky: 45 minut

Poznámka:

13. 5. 2023, 12:00-12:45

Halasovo nám. 7

Místo srazu: ve vestibulu

Parkování

Rezervace předem

Sportovní a plavecký areál TJ Tesla na Lesné lze právem pokládat za jednu z nejvýraznějších brněnských brutalistních staveb. Mezi lety 1973-1982 byla vybudována svépomocí občanů v akci Z, přičemž představovala druhou nejdéle trvající stavební akci zařazenou do programu Zvelebování měst a obcí v Československu (prvenství drží výstavba brněnské sportovní haly Rondo). V říjnu letošního roku oslaví TJ Tesla na Lesné 40. výročí svého otevření.

Areál disponující sportovní halou, gymnastickým sálem, krytým pětadvacetimetrovým bazénem, saunou a dětským venkovním brouzdalištěm získal podobu dvou hal zastřešených charakteristickou prověšenou lanovou střechou, jejíž konstrukce spočívá na tenkých ocelových vaznících držených kovovými stožáry. Autorem stavby, jejíž projekt vznikl v brněnském Stavoprojektu, byl architekt Viktor Rudiš, který na ní spolupracoval se statikem Zdeňkem Musilem, jenž se podílel na konstrukci lanové střechy, a architektkou Dagmar Glosovou, která se zabývala řešením interiéru a konstrukčním řešením usazení prosklených ploch do obvodového pláště stavby, jež kopírují prověšený tvar lanové střechy a jsou zatíženy jejím tlakem. V kontrastu s kovovou střechou a skleněnými plochami byl v exteriéru i interiéru užit čtvercový keramický obklad. Přestože objekt prošel dílčími rekonstrukcemi, do současnosti si značně zachoval svůj původní charakter.

Sportovní a plavecký areál TJ Tesla vám Open House Brno 2023 představí jako součást letošního kurátorského záměru “Ženy v brněnské architektuře” v komentované prohlídce Šárky Bahounkové, během které se dozvíte více o jeho stavební historii a o jeho spoluautorce architektce Dagmar Glosové. Prohlídka návštěvníky zavede také do běžně nepřístupných míst technického zázemí.

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.