• 5. 5. 2024
  • Michaela Kousalová

Skatepark Mendlák: „V ideálním světě by měla každá městská část mít svůj skatepark."

Skatepark Mendlák: „V ideálním světě by měla každá městská část mít svůj skatepark."

Veřejný prostor města je využíván všemi věkovými skupinami, ale ne všem skupinám je zcela přizpůsoben. Takovou skupinou jsou i skejťáci, kteří se i v dnešní době musí potýkat s vytlačováním na periferie města místo toho, aby byli přirozenou součástí městského života. O tom, jaký je přístup ke skateboardingu u nás a na západě, o novém skateparku Mendlák, ale i budoucím vývoji skateboardingu v Brně a Jihomoravském kraji jsme se bavili se zakladatelem spolku Fun in Brunn Ondřejem Kapitančikem.

Skejťáci a město k sobě neodmyslitelně patří, ale přístup k nim se v různých částech světa liší. Zatímco na západě jsou vítanými spoluuživateli veřejného prostoru, v České republice je stále tendence vytlačovat jejich aktivity na okraj města. „Na západě, když se tam dělá nějaká revitalizace veřejného prostoru, přemýšlí tak, že se do ní zapojí nějaký skatový prvek, nemusí to být vyloženě skatepark, ale nějaký prvek, aby došlo k propojení komunity do veřejného života“ porovnává své zkušenosti Ondřej Kapitančik. Přetrvávajícím problémem jsou nicméně podle něj i stigmata pojící se se skatovou komunitou, kdy jsou skejťáci stále označováni za feťáky. Podle něj v tomto ohledu odvádí důležitou práci členové pražského UU studia, kteří připravují půdu pro další česká města a skatové projekty napříč republikou. Podle Kapitančika to nicméně není pouze o vytvoření vizualizace na konkrétní projekty, ale o tom, aby se aktivně otevírala diskuse nad využíváním veřejného prostoru. 

Kapitančik v rámci Brna otevírá tuto diskusi zejména za spolek Fun in Brunn. Ačkoliv sám poukazuje na to, že spolek jako takový je poměrně multižánrový, co se aktivit týče, nejvíce jej aktuálně zaměstnává skatová škola, která není pouze o trénincích jako takových, ale snaží se dětem a mladistvým předávat i celou myšlenku skateboardingu a všeho, co se s ním pojí. Podle Kapitančika to totiž není pouze o sportu samotném, ale skateboarding je úzce spojen i s uměním, hudbou či focením. Aktivity spolku jsou nicméně v Brně k vidění na celé řadě akcí počínaje Skatefilm festivalem, festivalem Uprostřed či festivalem Lužánecká open, který se uskuteční i letos v červnu. Spolek Fun in Brunn se nicméně podílel také na slavnostním otevírání skateparku Mendlák v létě 2022. 

Skatepark Mendlák je vůbec prvním oficiálním skateparkem v samém srdci města, a to v blízkosti pivovaru na Mendlově náměstí. Samotný skatepark je nicméně součástí širšího projektu s parkem na Žlutém kopci, čímž má následně dojít k propojení Starého Brna a Masarykovy čtvrti. Jak sám Kapitančik zmiňuje, součástí celého prostoru mají být například grillpointy, workoutová hřiště či komunitní centrum. Podle Kapitančika se skatepark těší velké oblibě už od samého otevření, a sami jej s týmem Fun in Brunn využívají pro skatovou školu. Prostor nicméně není využíván pouze skejťáky, ale i dětmi na koloběžkách. I tak má ale podle něj skatepark určité nedostatky z hlediska přístupnosti. „Z mojí zkušenosti je to tak, že město udělá skatepark, ale vlastně to skončí jenom tím skateparkem“ popisuje situaci Kapitančik. Je tu však řada zdánlivých drobností, které ve skateparku chybí, a přitom by měly být základem takového prostoru. Kapitančik v tomto ohledu mluví například o lavičkách, kam si budou moc skejťáci sednout a nebudou tak muset zbytečně zabírat jednotlivé překážky, dále je to například osvětlení, které umožní využívat skatepark i za tmy, zejména v měsících, kdy se brzy stmívá. Přístupnost nicméně vylepšují i pítka na vodu, která jsou podle Kapitančika v západních zemích běžným zvykem, ale v našich skateparcích, ale také městech obecně chybí. „Já s oblibou říkám, že je to o tom, aby babička se svým vnukem nebo vnučkou mohla jít do skateparku, oni si tam mohli skatovat a babička tam měla vyžití pro sebe, aby se mohla sama zabavit během toho, co oni skatují“ dodává k tématu přístupnosti skateparku Kapitančik. 

Prostorů, které by nicméně brněnská skatová komunita mohla využívat, není mnoho. Jak sám Kapitančik zmiňuje: „V mém ideálním světě by měla každá městská část mít jedno malé místečko, i kdyby to mělo znamenat jednu zídku, na které se dá zaskatovat“. Jeho velkým snem a plánem do budoucna je ale otevřít skatovou halu, kterou by bylo možné využívat během zimních měsíců či v období, kdy je venku déle tma. Jeho plány nicméně nezůstávají pouze na území Brna, ale rád by podpořil skateboarding v celém kraji. Jak sám říká: „Je to důležité i z toho hlediska, že my potřebujeme dělat závody, v ideálním případě dělat závody pro malé děti, které se mohou umisťovat, které pak můžeme napojit na českou asociaci skateboardingu a mohou být následně i v české reprezentaci. Ale dokud nebudou ty podmínky, tak my tohle nemůžeme udělat“. Velkou inspirací jsou pak pro něj v tomto ohledu například kolegové z Havířova, Prahy či Jihlavy. 

Ačkoliv představuje skatepark Mendlák skvělý začátek pro zapojení skateboardingu do veřejného prostoru města, existuje ještě mnoho práce a výzev, kterým je nutno čelit. Jak ale poukazuje Kapitančik: „Ze strany města teď cítím velkou náklonnost směrem ke skateboardingu a jsem za to hrozně rád“.  Podle něj přitom není vůbec nutné stavět obrovské betonové skateparky, které se nebudou do veřejného prostoru hodit a budou zároveň zbytečně drahé. Naprosto dostačující je začlenit malé skatové prvky do prostoru města a tím pádem začlenit do městského života i samotné skejťáky.

Nemáte se skatebordingem zatím žádnou zkušenost nebo se v něm máte ještě co zdokonalovat? Pak jsme pro vás ve spolupráci s Fun in Brunn ve festivalovém programu připravili workshop spojený se skate exhibicí. Program začíná v sobotu 18. 5. od 10:00, zúčastnit se může opravdu kdokoli starší 6-ti let. Doporučujeme vlastní vybavení (skate i helmu), ale pokud jej nemáte, nezoufejte. Pár kousků si budete moci zapůjčit i na místě.

 

Další doprovodný program festivalu (workshopy, přednášky, výstavy aj.) naleznete na stránce DOPROVODNÝ PROGRAM.

 
 

Interview Michaely Kousalové s Ondřejem Kapitančikem, zakladatelem spolku Fun in Brunn, Brno 25. 4. 2024.

Autorka: Michaela Kousalová

Editorka: Šárka Bahounková

Fotografie: Marek Skřivánek

Pořízeno v návaznosti na projekt Open House: Inkluze a Přístupnost finančně podpořený Statutárním městem Brno v programu Kreativní Brno.

Galerie fotek

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Mohlo by se vám líbit

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies