Park vnitroblok Poříčí-Křídlovická-Zahradnická

Park vnitroblok Poříčí-Křídlovická-Zahradnická

Maximální počet osob na prohlídku: 40
Délka prohlídky: 60 minut

Poznámka:

lokace se pro letošek nezpřístupňuje

 

Zahradnická 8, Brno-střed

Místo srazu: na adrese Zahradnická 8

Bezbariérový přístup

Vhodné pro děti

Možno fotografovat

Vstup se psy

Vnitroblok mezi ulicemi Poříčí, Křídlovická a Zahradnická byl po revitalizaci otevřen veřejnosti v červnu 2017. V témže roce byl také oceněn titulem Park roku. Obnova parku Poříčí-Křídlovická-Zahradnická byla oceněna cenou profesora Jaroslava Machovce. Toto ocenění bylo uděleno za zapojení místní komunity do plánovacího procesu, respektování historie místa, použití květin a ovocných dřevin. Jak soutěžní komise zhodnotila, díky příkladnému přístupu investora a zahradní architektky Evy Wagnerové vznikla sousedská sdílená zahrada pohostinně otevřená veřejnosti.

 

Prostor vnitrobloku je rozdělen do několika částí s různým využitím. Nachází se v něm květinové záhony, hřiště pro pétanque, fitness prvky, basketbalové hřiště, dětské hřiště a veřejný gril s posezením. V zadní části parku je umístěn uzavřený psí výběh. Nad částí okružní mlatové pěšiny je průchozí pergola, kolem níž bylo vysázeno na 250 hortenzií. Mobiliář parku je vyhotoven z akátového dřeva, jež by mělo být dostatečně odolné a sloužit dlouhodobě. Komplexní úprava parku, jejíž cena činila 9,3 milionu korun,zahrnovala opravu parkových cest, revitalizaci části travnatých ploch a vybavení novým mobiliářem.

 

Lidem z okolních domů slouží nejen nové lavičky, ale i veřejný gril s posezením a pro udržení dobré kondice fitness prvky pro venkovní sportování. Děti ocenily dráhu na kola či kolečkové brusle, hřiště s umělým povrchem pro míčové hry. Ve vnitrobloku byl zbudován plácek na čím dál oblíbenější pétanque, na vyhrazených místech se mohou pořádat i pikniky v trávě. Ani zvířata nebyla opomenuta. Mají k dispozici pítka, vzniklo zimoviště pro ježky i budky pro ptáky. Také na psy autoři mysleli a poskytli jim chráněný výběh, na základě návrhu z řad veřejnosti dokonce rozdělený do sekcí pro malá a velká plemena a obohacený o prvky agility. Významná péče byla věnována zeleni.

 

Spousta stávajících dřevin byla ošetřena, upravena, další stromy, keře i květiny byly vysázeny. Celkem se jednalo o 1500 kusů nové zeleně, což je mimořádný počin. V části parku byl jako reminiscence na bývalé zahrady vysázený malý ovocný sad, zahrnující i některé méně známé druhy ovoce,jako jsou např. mišpule nebo muchovníky. Nově byl park propojený bezbariérovým vstupem z pedagogické fakulty, aby jej mohli ve chvílích volna využívat i studenti. 

 

Obnovu parku začala radnice Městské části (MČ) Brno-střed s veřejností projednávat na podzim 2015. V roce 2016 byly dokončeny projekční práce a bylo vydáno stavebního povolení. Zároveň MČ Brno-střed získala na obnovu parku dotaci z Magistrátu města Brna 5,45 milionu korun, která doplnila celkovou částku a umožnila celý projekt zrealizovat naráz. Práce začaly na podzim 2016. Veřejnosti byl park slavnostně předán v červnu 2017.

S podobou vnitrobloku plného zeleně jste se mohli seznámit již v Open House Brno 2022. V roce 2023 byl otevřen znovu v rámci kurátorského záměru “Ženy v brněnské architektuře” a ukázali vám tak jedno z děl zahradní architektky Evy Wagnerové, kterým byl kultivován prostor města Brna.

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies