Na setkání pořádané Irskou architektonickou nadací (IAF) dorazili delegáti z 25 měst sítě Open House Europe a hlouběji se zaměří na klíčové téma přístupnosti a inkluze v architektuře a urbanismu, které bylo i loňským tématem Open House Brno.
Účastníci prozkoumávají možnosti a zkušenosti, jak může participativní demokracie, kreativní opětovné využití stávajících budov a univerzální design bydlení proměnit naše města v inkluzivní prostory, které umožňují využít plný potenciál měst pro všechny obyvatele. „Jedním z cílů projektu Open House Europe je podívat se na současné a budoucí výzvy architektury a urbanismu. Evropskými městy prošla staletá a tisíciletá historie, řada funkcí měst se přežila, města čelí novým potřebám svých obyvatel a architektura s městským plánováním na ně musí reagovat,“ komentuje spolupořadatelka summitu a ředitelka Spolku Kultura & Management Lucie Pešl Šilerová.
„Jedním ze způsobů, jimiž lze zajistit postupný a efektivní přerod města, je dočasné využití budov či nezastavěných ploch, které do nich vnese pro město a místní komunitu výhodné využití,“ upřesňuje zakladatelka iniciativy Archipop Marie Joja.
Proč je Dublin ideálním místem pro takový summit?
Dublin je právě jedním z míst s velmi bohatou historií a s tím spojeným urbanistickým a architektonickým vývojem města. „Summit Open House Europe dává Irské architektonické nadaci příležitost diskutovat o naší celoostrovní práci v oblasti přístupnosti a inkluze s delegáty z celého světa. Všichni usilujeme o totéž, tedy využít sílu a potenciál architektury k vytvoření lepšího, spravedlivějšího a radostnějšího prostředí pro celou společnost,“ dodává ředitel IAF Emmett Scanlon.
O jakých tématech účastníci diskutují
Veřejný program summitu zahrnuje čtyři inspirativní panelové diskuze s předními odborníky z oblasti architektury, designu a občanské participace.
-
Toto město v představách (This City Imagined): Diskuze o Dublinu po 30 letech od transformace čtvrti Temple Bar, s architekty, kteří stáli za touto proměnou. V panelu uvidíme architekty národního i mezinárodního věhlasu, jako jsou John Tuomey, Shane O'Toole, Siobhán Ní Éanaigh, Valerie Mulvin, Yvonne Farrell a Shay Cleary. Moderátory diskuze budou Christele Harrouk, šéfredaktorka ArchDaily, a Emmett Scanlon, ředitel IAF.
-
Město patří (The City Belongs): Diskuze o participativní demokracii v urbanistickém plánování a o tom, jak zapojení komunity do rozhodování vytváří inkluzivnější a udržitelnější místa. Moderátorkou panelu bude Manijeh Verghese, CEO Open City. Mezi panelisty budou Ailbhe Cunningham, architektka a zakladatelka Ample Space; Akil a Seth Scafe-Smith, spolurežiséři Resolve Collective; Aliénor Saint-Cast, vedoucí studií na Plateau Urbain; a Marta Ribera Carbó, evropská projektová ředitelka The Shift.
-
Město znovu využité (The City Reused): Diskuze o inovativních způsobech opětovného využití stávajících prostor a o potenciálu této praxe pro kulturní a kreativní využití. Moderátorem bude Cormac Murray, architekt, lektor na TU Dublin a editor série TYPE. V panelu se představí Barbora Ponešová a Marie Joja, architektky a tvůrkyně míst v Archipop; Britta Jürgens a Matthew Griffin, spoluzakladatelé Deadline Architects; Timo Hauge, vedoucí týmu průmyslového dědictví na Department for Culture, Sports and Industrial Heritage at Regionalverband Ruhr; a Daniel Bell, architekt v Atelier LUMA.
Právě zde bude mít své zastoupení i Brno. „Jedním ze znovu využitých existujících míst v Brně je například Spolek Vesna na ulici Údolní. I o zkušenostech s tímto projektem budeme na summitu s kolegyní Barborou Ponešovou mluvit v panelu The City Reused. Takzvaná aktivace nevyužívaných prostorů, principy zaměřené na mapování lokální identity, podpora komunity a placemaking přispívá k efektivnímu využití míst místními obyvateli, ale i jako prevence sociálně nežádoucích jevů,” vysvětluje zakladatelka iniciativy Archipop Marie Joja. -
Město zahrnuje (The City Includes): Diskuze o dostupnosti bydlení a univerzálním designu s odborníky, kteří prosazují principy univerzálního designu v navrhování a výstavbě měst. Moderátorkou bude Louise Bruton, novinářka na volné noze, aktivistka za práva osob s postižením, DJka a dramatička. V panelu se setkají John Fulham, manažer pro veřejné angažmá v Irish Wheelchair Association; Jack Kavanagh, ředitel Move the Needle; Felix Hemmers, projektový manažer a kurátor v Baukultur Nordrhein-Westfalen; Nicola Ryan, spolurežisérka Studio Red Architects; a Fíonnadh McGonigle, referentka pro standardy a monitorování v National Disability Authority and Centre for Excellence in Universal Design.
Vedle panelových diskuzí proběhne v Dublinu i vernisáž výstavy Visual Stories, která představí 36 děl od účastníků festivalů Open House z celé Evropy. Tato díla, inspirovaná tématem přístupnosti a inkluze, reflektují architekturu prostřednictvím fotografií, filmů a dalších vizuálních médií. Po dublinské premiéře poputuje výstava do dalších partnerských měst Open House Europe.
Projekt Open House Europe cíleně prostor pro výměnu zkušeností mezi dvaadvaceti festivaly architektury a urbanismu v Evropě. Zakládajícím členem projektu je Open House Brno, jehož osmý ročník přivítá návštěvníky 17.-18. května 2025. Evropský projekt spolufinancuje Evropská unie a koordinuje ho organizace Architektūros fondas.