Offermannova vila

Offermannova vila

Maximální počet osob na prohlídku: 15
Délka prohlídky: 15 minut
Interval prohlídek: 1h

Poznámka:

18. 5. 2023, 10:00-17:00 budou probíhat komentované prohlídky po skupinách o 15 návštěvnících, formou krátkého úvodu a pokračování k Reissigově vile, registrace je pro obě vily společná!

10:00 - 12:00 - 14:00 - 16:00

Hlinky 63/150, Brno, Střed

Místo srazu: Hroznová 2

Otevírací doba:

18.05.2024 - 10:00 - 18:00

Rezervace předem

Neorenesanční budova z let 1885-1887 zakončovala korzo zahradní čtvrti dnešní ulice Hlinky. Karel (III) Offermann, který si nechal postavit tuto reprezentativní dvoupodlažní vilu s polygonální věžičkou v levém nároží, byl posledním z rodu brněnských textilních podnikatelů. 

Vchod je ze západní strany od ulice Hroznová, a vede návštěvníky předloženým schodištěm do zvýšeného přízemí. Jako jedno z mála původních světel je zde zavěšena secesní lucerna. Centrální prostor je od roku 2007 osvětlen střešním světlíkem, který vznikl po zhroucení původních krovů. Ochozy jsou v centrální hale neseny hranolovými analogy dórských a korintských sloupů zdobených vejcovcem. Sloupy završuje čtvercový abakus nesouci kladí. Četnými detaily tak prostor navozuje atmosféru palladiánské renesance. V patře jsou administrativní prostory ředitelství s terasou otevírající se směrem na Pisárky. V zahradě před vilou je památník obětem okupace z roku 1948.

Zajímavostí je, že si vilu těsně po jejím dokončení v roce 1887 pronajal bratr Františka Josefa I., Otto Rakouský, spolu s manželkou a synem Karlem, později posledním rakouským císařem. Mezi vlastníky vily se během let vystřídal následně Albrecht Schaumburg-Lippe, cukrovarník Felix Redlich, nebo rodina Gottliebových, kteří v roce 1938 emigrovali do Brazílie a vilu následně restituovali.

Současné ředitelství Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského bylo citlivě restaurováno poté, co byly vážně narušeny krovy.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský vznikl 1.1.1951 a jeho brněnská pobočka byla zřízena ke dni 1. 4. 1951. Založením ÚKZÚZ vznikla zkušební a kontrolní organizace ojedinělého typu (ve srovnání s okolními státy), a to svojí širokou působností na vstupy do zemědělství.  V Offermannově vile působí Kancelář ústavu včetně ředitelství.

EN:  This elegant two-storey Renaissance Revival building with a polygonal tower in the left-hand is one of the long sequence of mansions lining Hlinky street. Dating from 1885-1887, it was commissioned by Karel (III) Offermann, the scion of a leading Brno textile industry family.   The entrance from Hroznová street leads up a short flight of stairs to the slightly raised ground floor. The Art Nouveau chandelier in the vestibule is the sole remaining lighting fixture. Since 2007 the central hall has been lit by a skylight, the result of alterations following the collapse of the original loft. The galleries here are supported
by rectangular versions Dorian and Corinthian columns with egg-and-dart ornamentation. The offices of the director of the Institute are situated on the first floor, where a terrace looks out on Pisárky. A monument dating from 1948 commemorating victims of the occupation is located in the garden in front of the house. 

Shortly after the house was finished in 1887 it was leased by Archduke Otto of Austria, who lived there with his wife and son Karel, later to become the last Austrian Emperor. Subsequent owners of the house included Albrecht Schaumburg-Lippe, the sugar-beet factory magnate Felix Redlich and the Gottlieb family, who emigrated to Brazil in 1938 and later re-acquired ownership of the house.

Now housing the management of the Central Institute for Supervising and Testing in Agriculture, the building was sensitively restored following serious damage to the loft.

MP

 

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies