• 19. 11. 2023
  • Martina

Naši dobrovolníci v zahraničí aneb Open House Dublin

Naši dobrovolníci v zahraničí aneb Open House Dublin

Díky iniciativě Open House Europe jsem měla možnost jako dobrovolník Open House Brno, pro který již léta fotím, navštívit festival v jiném evropském městě. Vybrala jsem si Dublin, kde jsem v minulosti žila. Byla to pro mne totiž možnost spatřit známé město v jiném světle, pozorovat změny a setkat se se starými přáteli. Měsíc před akcí jsem pročítala harmonogram a plánovala, jak nafotit co nejvíce, reálně to zvládnout (plány jsou vždy velké) a nezničit se (po brněnském festivalu jsem vždy zralá na dovolenou). Zabalila jsem foťáky, pohodlné boty, pršiplášť a jelo se.

Nejvíce mě okouzlil projekt městských veřejných lázní v Dún Laoghaire (Dún Laoghaire Baths). Ty byly postaveny v roce 1843 soukromým podnikem a později zakoupeny radou města roku 1896 pro veřejné využití. Po významné přestavbě byly znovuotevřeny v prosinci 2022. Práce zahrnovaly rekonstrukci pavilonu lázní, výstavbu nového 35 metrů dlouhého mola se zabudovaným sezením, instalaci sochy Rogera Casementa, jednoduchý převlékací přístřešek, rekonstrukci edwardiánského altánu na plážové zahradě, nový chodník a amfiteátrové sezení. Jedná se o mnohovrstevnatý prostor, kde každá úroveň splňuje určitou funkci.

Na architektonickém pojetí lázní mě oslovily jeho jednoduchost, elegance, čistota a funkčnost. Jako materiál byl primárně použit beton, jehož povrch se liší dle užití – hrubý či leštěný. Druhý zmíněný naleznete tam, kde se předpokládá bosý pohyb či sezení. Ohled zde byl brán i na zdravotně handicapované a na seniory. Moře je při odlivu plavcům zpřístupněno dvěma hlavní vstupy. První vede přes schodiště sestupující z mola a druhý z dolního prostranství, kde se nachází schody se zábradlím vedoucí na přílivovou pláž. Toto uspořádání také usnadňuje naloďování na kánoe a paddleboardy. V budoucnu je plánováno rozšíření o přílivový bazén a dořešení sociálního zázemí. 

Během dvou hodin, které jsem zde strávila, přišlo téměř 50 plavců a otužilců. Někteří se jen smočili, jiní šli plavat kolem bójek. Příště beru s sebou plavky! 

Během poznávání Dublinu mě pak dále zaujaly budovy Clerys a Central Plaza. Díky současnému stavu stavební rekonstrukce obou objektů, se naskytla možnost spatřit jejich skelet – kovové a betonové trámy i sloupy. Obnaženou architekturu, kostru budovy. A bylo to fantastické.

Historická budova Clerys postavená v roce 1922 se nyní mění v maloobchodní, kancelářskou, hotelovou a rekreační destinaci v srdci Dublinu na O'Connell Street. Mísí se zde historie (sloupová fasáda, vnitřní schodiště, sloupy, stropy s ornamenty) s moderními prvky. Slavné Clerys hodiny nad hlavním vstupem fungovaly a stále fungují jako místo setkávání. I v Brně se setkáváme pod hodinami na České. Central Plaza, centrální banka Sama Stephensona dokončená 1978, roky chátrala a nyní dostává nový kabát. Již původní koncept pracoval s viditelnými kovovými prvky na fasádě, které pomáhají nést tíhu celé budovy. I zde vzniknou prostor pro obchody, kanceláře a restaurace. Nově vybudovaná prosklená střecha poskytuje panoramatický pohled na město, stejně tak ta Clerys Quarter. 

Miluji přístavy, doky, lodě... a tak byla jasnou volnou plavba dublinským přístavem a doky. Bohatý výklad o historii lokality, o její současnosti i o plánech do budoucnosti byly spolu s čerstvým vzduchem úchvatné. Stejně jako přístav v Dún Laoghaire, kde jsem narazila na tuleně a prošla si Harbour Trail.

Nesmím zapomenout na procházku kolem Henrietta Street a na výklad o historii městských bytů a o bydlení obecně. Posledním navštíveným místem pak byla Royal School of Surgeons in Ireland, nejstarší chirurgická škola na světě. Věděli jste, že chirurgové původně spolupracovali s lazebníky, kteří prováděli chirurgické zákroky (trochu jako Sweeney Todd)?

Zážitků z tohoto víkendu v Dublinu bylo strašně moc, ještě dlouho na ně budu vzpomínat. Hlavním však zůstává potvrzení, že festival Open House má smysl a těší se přízni na globální úrovni.

 

Děkuji dublinskému týmu za péči a přátelské přijetí. 

 

A mému drahému Dublinu za příjemné počasí (nepršelo a nemrzlo) - 80 km v nohou, přes 3 000 snímků a nedostatek spánku. Jsi stále to úchvatné metropolitní město! 

 

Ludwing Mies van der Rohe, který navrhoval brněnskou Vilu Tugendhat, kdysi řekl:

„God is in the details.“ / „Bůh se skrývá v detailech.“

„Less is more.“ / „Méně je více.“

„No design is possible until the materials with which you design are completely understood.“ / „Žádná konstrukce není možná, dokud zcela neporozumíte materiálům, ze kterých ji navrhujete.“

„Architecture is a language. When you are very good, you can be a poet.“ / „Architektura je jazyk. Když jste velmi dobří, můžete být básníkem.“

„Architecture starts when you carefully put two bricks together. There it begins.“ / „Architektura začíná, když opatrně složíte dvě cihly dohromady. Tam to začíná.“

„We must be as familiar with the functions of our building as with our materials. We must learn what a building can be, what it should be, and also what it must not be.“ / Musíme být obeznámeni s funkcemi naší stavby stejně jako s našimi materiály. Musíme se naučit, co stavba může být, jaká by měla být a také co nesmí být.“

„Architecture is the will of the age conceived in spatial terms.“ /Architektura je vůle doby pojatá v prostorových podmínkách.“

A měl pravdu. Jeho slova mě Dublinem provázela. Architektura je dobrým komunikačním prostředkem.

 

P.S.: Praktická rada, jak se dobře obléknout do irského počasí

Ta je více méně sama o sobě vtipem. Irsko je nádherná, ale nevyzpytatelná země. Předpověď může být skvělá, přesto na konci dne skočíte promáčení, zmrzlí a zpocení zároveň. Sledování předpovědi pro základní povědomí je tady úplný základ a na dámskou malou kabelku rozhodně zapomeňte. Velká taška je nutnost, protože se celý den vysvlékáte a oblékáte. Nekecám… 

Ráno je zima, za chvíli se oteplí a první vrstva jde dolů. Začne pršet a vytahujete deštník (pokud jej tedy nosíte a nesázíte na šustku). Ten brzy zahazujete, protože začne pekelně fučet a Mary Poppins je jen jedna a dnes není váš létací den. Vracíte původní vrstvu. Po hodině je po všem a je zas slunečno. Dolů jde první i druhá vrstva. Cítíte se skvěle. Krásný den. Začne foukat a možná by se jedna vrstva opět šikla. Romantická procházka podél řeky si vyžádá šálu, protože i nejlepší rolák prostě nestačí. S koncem dne na sobě máte vše, co jste měli ráno a možná i něco navíc, protože Penny´s (Primark) je kousek a pomůže v jakékoliv situaci. 

 

Anebo to bude úplně jinak!



Open House Dublin: https://openhousedublin.com/ 

Irish Architecture Foundation: https://architecturefoundation.ie/ 

Open House Europe: https://www.facebook.com/openhouseeurope/

Open House Worldwide: https://www.openhouseworldwide.org/ 

Anglická verze příspěvku: https://openhousedublin.com/open-house-brno-perspectives-on-dublin/11319/

 

Editor: Šárka Bahounková

 

Galerie fotek

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Mohlo by se vám líbit