• 5. 11. 2023
  • Michael Křížek, Šárka Bahounková

Naši dobrovolníci v zahraničí aneb Open House Bilbao

Naši dobrovolníci v zahraničí aneb Open House Bilbao

Potkali jste v květnu na brněnském Open House zahraničního dobrovolníka? Pokud ano, tak je to právě proto, že Open House Brno je členem projektu Open House Europe. Sdílíme tak nejen své zkušenosti, ale i posily, s dalšími jedenácti festivaly po Evropě. Jistě Vás tedy nepřekvapí, že jsme v říjnu vyslali brněnské dobrovolníky do Dublinu nebo Bilbaa.

V rámci celosvětové sítě festivalů Open House byl v letošním roce na základě společné iniciativy pořadatelů Open House v Athénách, Bilbau, Brně, Dublinu, Essenu, Lisabonu, Milanu, Slovinsku, Stockholmu, Soluni, Talinu a Vilniusu zahájen tříletý projekt Open House Europe. Jeho cílem je užší spolupráce mezi zmíněnými festivaly. Sdílení zkušeností v oblasti dramaturgie, produkce a propagace, však zdaleka nejsou jeho jediným přínosem. Díky finanční podpoře projektu z evropských fondů se v něm podařilo naplnit i vizi výměnných pobytů, které dobrovolníkům umožňují nahlédnout do zákulisí jimi preferovaného zahraničního festivalu Open House a současně poznat prostředí dalšího evropského města. Zní Vám cesta do zahraničí jako lákavá odměna za dobrovolnickou činnost doma? Pak věřte, že se o něj může ucházet opravdu každý z našich brněnských dobrovolníků, který má odvahu vycestovat a chuť přiložit ruku k dílu i jinde po Evropě.

To, jak zahraniční výjezd v rámci Open House Europe může vypadat, zažila v říjnu pětice z nich a Vám svou cestu blíže představí Michael Křížek, který se zapojil do Open House Bilbao 2023[1] ve Španělsku.:

„Když jsem se dozvěděl o možnosti, vycestovat do zahraničí v rámci projektu výměnného pobytu dobrovolníků Open House, ihned jsem přihlášku vyplnil. A vyplatilo se.

Jako svoji destinaci jsem zvolil Bilbao ve Španělsku, a to hlavně z důvodů, že jsem zde, ani v okolí zatím nebyl a španělsky trochu mluvit umím.

Můj pobyt trval celkem čtyři dny, od pátku do pondělí. A díky skvělé organizaci ze strany Open House Bilbao, jsme čas maximálně využili.

Pátek byl vyhrazen na setkání s ostatními zahraničními dobrovolníky. Bylo skvělé potkat lidi z Itálie, Irska, Portugalska aj. s podobnými zájmy. V sobotu jsem pomáhal s chodem lokality staré směnárny Bilboko Burtsa uvedené v programu tamního festivalu.

Mojí náplní byla především organizace nově příchozích návštěvníků a napomáhání jejich orientaci k ostatním lokalitám. Svoji aktivitu jsem si velice užil a měl jsem i možnost dát se do řeči s místními.

Neděle potom byla vyhrazena na volný čas. Jako dobrovolník, jsem mohl procházet ostatní Open House lokality bez čekání, čehož jsem plně využil, takže mi zbyla možnost si projít město jako takové.

Pondělí potom patřilo záležitostem na odlet zpátky. Celou dobu, jak cesta, ubytování tak strava byla významně finančně zajištěna. Dovolím si tak zde poděkovat jak české, tak španělské straně, za jejich vřelou podporu dobrovolníků.

Byla to pro mě skvělá zkušenost i zážitek. Všem můžu všemi deseti doporučit, nebát se vyjet a zkusit to.“

Pokud jste dostali chuť „zkusit to na vlastní kůži“ přestože nejste dosud naším dobrovolníkem, pak je to jednoduché.  Zapojit se do Open House Brno můžete prakticky hned.[1] Více o Open House Bilbao 2023 (7. - 8. října 2023) naleznete na www.openhousebilbao.org.

Fotografie: Michael Křížek

Editor: Barbora Mikolášiková, Šárka Bahounková

Galerie fotek

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Mohlo by se vám líbit