Městské lázně Zábrdovice

Městské lázně Zábrdovice

Maximální počet osob na prohlídku: 25
Délka prohlídky: 45 minut
Interval prohlídek: 10:00, 11:00, 12:00 a 13:00

Poznámka:

komentované prohlídky s průvodcem v každou celou hodinu a dle potřeby navíc

 

Zábrdovická 13, Brno-Židenice-Zábrdovice

Místo srazu: hlavní vchod

Otevírací doba:

18.05.2024 - 10:00 - 14:00

Vyhlídka

Parkování

Hlavní budova výjimečně přístupná jen pro Open House Brno.

Public bath Zabrdovice, for English scroll down

Stavba Městských lázní Zábrdovice byla zahájena v roce 1931 dle návrhu slavného architekta Bohuslava Fuchse. Lázně fungovaly celoročně. V současnosti je veřejnosti zpřístupněn pouze venkovní areál jako letní koupaliště, vy se ale díky Open House Brno 2023 podíváte dovnitř. V roce 1929 brněnské městské vodárny plánovaly soutěž na novostavbu lázní v místě starých lázní mezi současnou Zábrdovickou a Lazaretní ulicí. Vítězný návrh Bohuslava Fuchse se realizoval v letech 1931-1932 s úpravami zadavatele. V suterénu byly strojovny a technické zázemí. Ve zvýšeném přízemí vodoléčebné oddělení, bazény s teplou a studenou vodou a horkovzdušná a parní lázeň, zařízení fungovala celoročně a byla zásobována léčivým bahnem a vodou z léčebných pramenů v Luhačovicích. Mezipatrem prostupovalo inhalační oddělení s čekárnou. Vstupní hala je prostor s víceramenným schodištěm a dvěma zimními zahradami. Nacházely se zde i místnosti pro holiče a kadeřníky a také restaurace. V patrech byly vanové a sprchové lázně, již pro běžnou denní očistu, protože v době vzniku nebylo vybavení koupelnami ani tekoucí vodou v brněnských domech běžné. Na střeše restaurace na jihovýchodním nároží se nacházela veřejnosti přístupná terasa. V roce 1938 byly zimní zahrady nahrazeny odpočívárnami u vanových lázní. Někdy před rokem 1963 došlo k významnému zásahu do vzhledu průčelí, původní pásová čtyřdílná jednoduchá ocelová okna byla nahrazena pětidílnými ocelovými okny a předsazeny sklobetonové stěny. Zřejmě kvůli nevyhovující tepelné izolaci a korozi. Skleněná stěna hlavního vstupního průčelí v rozsahu čekáren, odpočíváren a schodišť však zůstala nedotčena. V současnosti je veřejnosti zpřístupněn pouze venkovní areál tzv. Letních lázní, jako letní koupaliště, Open House Brno a spolupráci se Starez Sport a.s. otevírá prostory hlavní budovy.

 

MP,  SB, BH

 

EN: 

Construction of the Zábrdovice  Public bath (Municipal bath) started in 1931 according to a design by the architect Bohuslav Fuchs. The spa was operated year-round. Currently, only the outdoor area is open to the public as a summer swimming pool, but thanks to Open House Brno 2023 you can visit the original interior.

In 1929 the Brno municipal waterworks planned a competition for a new building of the spa in the place of the old spa between the current Zábrdovice and Lazaretná streets. The winning design by Bohuslav Fuchs was realized in 1931-1932 with modifications by the contracting authority. In the basement, there were machine rooms and technical facilities. On the elevated ground floor, there was a hydrotherapy department, pools with hot and cold water, and a hot and steam bath, the facilities operated year-round and were supplied with healing mud and water from the healing springs in Luhačovice. An inhalation department with a waiting room permeated the mezzanine.

The entrance hall is a space with a multi-flight staircase and two winter gardens. There were also rooms for barbers and hairdressers as well as restaurants. On the floors, there were bath and shower baths, already for normal daily cleansing, because at the time of its creation, it was not common to have bathrooms or running water in the Brno houses. On the roof of the restaurant on the southeast corner, there was a terrace open to the public. In 1938 the winter gardens were replaced by restrooms by bath baths.

Sometime before 1963, there was a significant change in the appearance of the facade, the original striped four-part simple steel windows were replaced by five-part steel windows and glass-concrete walls were prepositioned. Probably due to unsatisfactory thermal insulation and corrosion. The glass wall of the main entrance facade in the range of waiting rooms, restrooms and staircases, however, remained intact. At present only the outdoor area of the so-called Summer Spa is open to the public as a summer swimming pool, thanks to Open House Brno and cooperation with Starez Sport a.s. 

 

 

 

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies