Kubova vila

Kubova vila

Maximální počet osob na prohlídku: 10
Délka prohlídky: 30 minut

Poznámka:

Na místě budou volně k dispozici kreativní materiály pro děti.

Gromešova 51,
Brno-Řečkovice

Místo srazu: u hlavních dveří - zvonek

Otevírací doba:

18.05.2024 - 09:00 - 11:00, 13:00 - 18:00

19.05.2024 - 09:00 - 11:00, 13:00 - 18:00

Toalety

Vhodné pro děti

Možno fotografovat

Parkování

Vstup se psy

Historie vily sahá do 30. let minulého století, kdy bratři Kubové  - podnikatel Alois a projektant Vilém - vybudovali funkcionalistickou rodinnou vilu s přilehlou parkovou zahradou, sadem a vinohradem. V přízemí domu z roku 1936 se nacházel byt správce a pokoje služek. Ze vstupní haly na přízemí vede schodiště do haly v patře, kterou prosvětluje oblá prosklená stěna zimní zahrady, obývacího pokoje a kuchyně. Do posledního podlaží s krytou terasou byly situovány soukromé prostory ložnice, šatny a lázně. Rozsáhlý suterén pak skrýval technické zázemí včetně rozvodny ústředního topení a protiletecký úkryt.

Jako rodinné sídlo Kubových sloužila vila pouze do druhé světové války. Po zatčení gestapem v roce 1943 byl Alois Kuba nucen vilu prodat brněnské Němce Edith Piesch. Od té doby vlivem několika nevítaných nájemníků chátrala až do roku 1957, kdy v ní byly  zřízeny jesle a později pak pracoviště Státní tajné bezpečnosti. Původní velkorysé pojetí funkcionalistické vily a jejího okolí od Aloise a Viléma Kubových vzalo bohužel za své stavbou čtyřproudé rychlostní komunikace v její bezprostřední blízkosti.

Od roku 2009 je vila kulturní památkou a stala se sídlem pobočky Kostka, příspěvkové organizace Helceletka – střediska volného času Brno, jež zprostředkovává řadu vzdělávacích a volnočasových aktivit všech věkových kategorií v dopoledních i odpoledních hodinách a také tábory.

Návštěvníci budou krátce seznámeni s minulostí a současností vily, obdrží drobnou brožuru s jejím podrobnějším popisem. Pohyb návštěvníků je po vile je neomezený, mohou si ji tedy samostatně projít. V místnostech pak budou připraveny panely s fotografiemi vily v proměnách času. Návštěvníci si mohou projít také zahradu, kde jsou pro děti k dispozici dětské herní prvky a pískoviště (vše za dozoru rodičů).

Parkování je možné v areálu pod mostem za domem. Prohlídka trvá přibližně 30 minut.

 

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies