Kristkův dům

Kristkův dům


Délka prohlídky: 30 minut

Poznámka:

13. 5. 2023, 18:00-20:00

Program začíná v 18 hod, komentovaná prohlídka bez registrace je možná až do 20 hod.

Tišnovská 77, Brno-Černá pole

Místo srazu: před budovou

Prohlídka v angličtině

Možno fotografovat

LUBO KRISTEK 80

Múzický dotek k životnímu jubileu autora Kristkova domu začne v sobotu 13. května v 18 hodin. Jeho součástí bude odhalení nového obrazu Lubo Kristka s barokní hudbou v netradičním obsazení – David Křížek (tuba), Rebeka Lonská (příčná flétna), Michal Ondrička (saxofon), Lukáš Svoboda (violoncello), Julián Veverica (viola).

K dalším bodům programu patří báseň Otakara Štepánka věnovaná Kristkovu domu a také pocta Salvadoru Dalímu, za kterým Kristek jako mladík jezdíval a který formoval jeho zrání.

Prohlídky exteriéru domu a schodištní asambláže Hudební sursum jsou možné až do 20 hodin (bez registrace). Fotografování interiéru pouze po domluvě.

 

Kristkův dům je budova v Brně, na rohu ulic Tišnovská a Trávníky, kterou sochař, malíř a akční umělec Lubo Kristek přetvořil v monumentální, obytnou asambláž. Dům byl inspirován Mýtem o Sisyfovi Alberta Camuse a Jiřím Voskovcem, se kterým se Kristek setkal v 70. letech 20. století v Los Angeles během svého amerického výstavního turné. 

Kristek tematiku sisyfovského údělu dále umělecky rozvedl a obohatil o relativitu, nebeskou dálnici (jež evokuje trať Tišnovka, kterou Kristek zažil, jelikož své dětství prožil na Tišnovské ulici) a symbol ab ovo. Kristkův dům byl dokončen v happeningu Sisyfiade aneb Balvan v čase (26. 5. 2018), kdy autor do koruny stromu zavěsil dvě jablka. Strom se dvěma jablky má v Kristkově celoživotním díle významné místo.

9. 11. 2019 zde byla odhalena schodištní asambláž Hudební sursum z reálných i surreálných nástrojů, která prochází celým domem. Posledním ze začleněných nástrojů byl raritní kovový klarinet darovaný Kristkovi městskou částí Brno-sever jako součást uděleného ocenění Osobnost v oblasti kultury. Dům se stal scénou pro natáčení filmu Ab ovo o Kristkově životě a díle (s premiérou 4. 9. 2021). V rámci projektu Nové mosty k nekonečnu podpořeného Evropskou unií vyšla v roce 2021 o Kristkově domě trojjazyčná publikace.

V roce 2022 připravila digitální platforma Google Arts & Culture online výstavu klenotů českého umění. Součástí výstavy se stal i Kristkův dům a příběh o něm, který zahrnuje nejen objekt samotný, ale také návštěvníky domu a jeho akcí, kteří tak vstupují do dějin.

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.