Kristkův dům

Kristkův dům


Délka prohlídky: 30 minut

Poznámka:

Ve 20:30 začne komorní happening Lubo Kristka. Komentovaná prohlídka bez registrace je možná až do 22 hod.

Tišnovská 77, Brno-Černá pole

Místo srazu: před budovou

Otevírací doba:

18.05.2024 - 20:30 - 22:00

Prohlídka v angličtině

Možno fotografovat

Další z legendárních happeningů sochaře, malíře a performera Lubo Kristka nazvaný  "Dívka královnou ptačí říše" se uskuteční tentokrát ve velkém obsazení v sobotu 18. května ve 20:30 před Kristkovým domem v Brně.

Lubo Kristek tentokrát opouští pozemský svět strastí, násilí a neduhů a povznáší se do nebeské říše volnosti ptáků.

Po happeningu odhalí emeritní primabalerina Národního divadla Brno Jana Kosíková Přibylová autorův nový obraz Poustevník aneb Ultima racio lacrimosních "vítězných" masek. Průvodní slovo bude mít historička umění Barbora Půtová z Univerzity Karlovy.

Prohlídky exteriéru domu a schodištní asambláže Hudební sursum jsou možné až do 22 hodin (bez registrace). Fotografování interiéru pouze po domluvě.

Přiběh domu:

Kristkův dům je budova v Brně, na rohu ulic Tišnovská a Trávníky, kterou sochař, malíř a akční umělec Lubo Kristek přetvořil v monumentální, obytnou asambláž. Dům byl inspirován Mýtem o Sisyfovi Alberta Camuse a Jiřím Voskovcem, se kterým se Kristek setkal v 70. letech 20. století v Los Angeles během svého amerického výstavního turné. 

Kristek tematiku sisyfovského údělu dále umělecky rozvedl a obohatil o relativitu, nebeskou dálnici (jež evokuje trať Tišnovka, kterou Kristek zažil, jelikož své dětství prožil na Tišnovské ulici) a symbol ab ovo.

V roce 2022 připravila digitální platforma Google Arts & Culture online výstavu klenotů českého umění. Součástí výstavy se stal i Kristkův dům a příběh o něm, který zahrnuje nejen objekt samotný, ale také návštěvníky domu a jeho akcí, kteří tak vstupují do dějin.

<iframe allowfullscreen allow="autoplay" frameborder="0" width="800" height="600" style="max-width:100%;" src="https://embed.culturalspot.org/embedv2/story/fQVhtN9YRFVbhQ" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin"></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/8oh6U1b16to?si=I_UFi5IFjabzUVFl" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies