Kostel Blahoslavené Marie Restituty

Kostel Blahoslavené Marie Restituty


Délka prohlídky: 15 minut

Poznámka:

14. 5. 2023

od konce bohoslužby (cca 11:30) až do 17:00

přístup na věž za dobrého počasí

Nezvalova 13,
Brno-Lesná

Místo srazu: z prostoru mezi kostelem a věží budou volně přístupné oba objkety

Toalety

Kostel na Lesné byl snem věřících již od roku 1968, tedy od dob, kdy toto sídliště vzniklo. Státní režim však jeho stavbu nepovolil, takže věřící mohli své snahy o stavbu kostela obnovit až po jeho pádu v roce 1989. Nejprve bylo postaveno víceúčelové zařízení, tzv. duchovní centrum, a poté měla následovat stavba kostela. Duchovní centrum P. Martina Středy a bl. Marie Restituty požehnal 2. října 2004 brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Zhruba po 13 letech pak začala výstavba kostela. 

 

Na přípravě a provedení stavby, dle návrhu brněnského architekta Marka Jana Štěpána (ve spolupráci s Vandou Štěpánovou, Františkem Brychtou, Janem Vodičkou, Martinem Kopeckým a Petrem Kvíčalou), se podílel tým mnoha dobrovolníků z řad farníků, kteří odpracovali tisíce hodin. Stavba byla financována pouze z darů věřících, většinou drobných dárců, kterých bylo na 30 tisíc. Kostel postavený mezi lety 2017-2020 byl pro své architektonické ztvárnění vyhlášen Stavbou roku 2020 ve své kategorii. Kanadský časopis AZURE ho zařadil mezi 10 nejpovedenějších interiérů roku. 

 

V polovině května 2020 byl kostel předán věřícím k užívání a 12. září slavnostně požehnán. Nedělní bohoslužby navštěvuje na 500 lidí, mnozí přicházejí i ve všední den. Přes 3000 návštěvníků již navštívilo přilehlou věž P. Martina Středy s vyhlídkou na Brno a jižní Moravu.

 

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.