Hotel Passage

Hotel Passage

Maximální počet osob na prohlídku: 20
Délka prohlídky: 45 minut

19.05.2024 - 10:00, 11:00, 13:00

18.05.2024 - 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00

Poznámka:

komentované prohlídky bez registrace

Lidická 23, Brno-střed

Místo srazu: recepce

Otevírací doba:

19.05.2024 - 10:00 - 14:00

18.05.2024 - 10:00 - 16:00

Toalety

Bezbariérový přístup

Možno fotografovat

Parkování

V prosinci roku 1928 byl v brněnské Lidické (tehdy Nové) ulici otevřen luxusní hotel Passage, na návrhu a dispozici budovy se podílel architekt Bohuslav Fuchs. V té době velkolepý palác vybavený moderním zařízením byl dílem brněnského stavitele Antonína Müllera. Stál v té době neuvěřitelných 20 milionů korun. Müller se inspiroval luxusními hotely v zahraničí, hlavně ve Švýcarsku.

Druhý ročník Velké ceny Československa v roce 1931 v Brně vyhrál Louis Chiron v závodním autě Bugatti. Slavilo se ve velkém právě v hotelu Passage, nechyběl Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek, kteří byli v hotelu ubytovaní. Ježek složil na počest této události známou skladbu Bugatti step. Po znárodnění v roce 1948 nesl hotel jméno Slovan. 

Při rekonstrukci a modernizaci od roku 2019 se hotel vrátil ke svému původnímu jménu Passage. V centru Brna na zákazníky čeká hotel s více než stovkou designových pokojů, restaurací a rozsáhlým kongresovým centrem. Vizuální proměně budovy dominují sklo a dřevo. Designově zařízené pokoje jsou v moderním, elegantním stylu. Konferenční prostory patří k největším v Brně, sedm sálů s denním světlem nabízí velkorysou kapacitu i variabilní uspořádání.  Největší sál pro hybridní eventy disponuje zabudovanou LED TV. Součástí hotelu je A´la carte Restaurant Passage v čele se šéfkuchařem Petrem Svoreněm. K objektu patří kryté garáže. Celý hotel je proekologický, třídí odpad a používá nejšetrnější čistící prostředky. Čeští majitelé se snaží co nejvíc podporovat tuzemské firmy, většina vybavení hotelu je od českých výrobců.

Při rekonstrukci budovu oživily unikátní umělecké instalace předních tvůrců. Ornamenty na skle vytvořil Petr Kvíčala. Na skleněné fasádě jsou použity tři základní liniové ornamenty, které jsou vedeny ve dvou křížících se směrech. Směry ornamentů vychází z pravoúhlé funkcionalistické architektury. Horizontál a vertikál. Vlnovka, zig-zag linie a linie cimbuří. Kruh, trojúhelník a čtverec.

Foucaultovo kyvadlo navrhl Martin Rosol. Je pojmenované po francouzském fyzikovi J. B. Leónu Foucaultovi, který na něm poprvé v roce 1851 potvrdil, že se planeta Země otáčí kolem své osy. Kyvadlo je zavěšeno v atriu ve výšce 12 metrů, váží kolem 100 kg a skládá se ze sedmi skleněných kruhů. Bylo vyrobeno ve firmě Glass Industries v Rochestru ve státě New York. Kyvadlo je využito jako prvek, který evokuje neustálý časoprostorový pohyb a zvýrazňuje uměleckou výpověď.

Lustry v konferenčním sále a skleněná instalace (kapky) v átriu u kyvadla jsou dílem Jaroslava Bejvla. Jde o současnou, transformovanou představu jednoduché formy lustru, jehož ideovou předlohou byla strohá, funkcionalistická forma svítidel z roku 1930, které jsou instalovány v budově Vrchního soudu v Praze. Inspirací je tedy předmět datovaný do stejné doby, jako samotný hotel Passage. Monumentalita lustru je tvořena 16 velkými, kovovými rameny o rozvinuté délce 165 cm, která jsou na vrcholu osazena skleněnými tulpnami z českého křišťálu s ručně vybroušeným dekorem. Celkovou kompozici svítidla doplňují křišťálové prizmy zavěšené z jednotlivých ramen.

V roce 2020 získal hotel ocenění za nejkrásnější hotel, umístil se na 3. místě.

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.