Maximální počet osob na prohlídku: 30
Délka prohlídky: 45 minut
Drobného 28, Brno - Černá Pole
Místo srazu: -
Možno fotografovat
Nejstarším sousedem Arnoldovi vily, jež je také jednou z prvních vilových staveb ve svahu nad Lužánkami, je Giskrova vila společně s dřevodomkem od Ernsta Wiesnera. Obě vily byly současně postaveny v roce 1862.
Vila původně patřila politikovi Karlu Giskrovi, který byl starostou Brna v období Prusko-rakouské války. Vila z roku 1863 byla postavena podle návrhu významného architekta a stavitele 19. století Josefa Arnolda, který si postavil sousední Arnoldovu vilu, právě procházející památkovou obnovou. Řešení stavby bylo v dispozici i v podobě hlavní strany vily téměř podobné s Kaiserovou vilou. Už v roce 1870 se ale stala nemovitost majetkem rodiny Steinbrecherovy, pro kterou Josef Arnold navrhl skleník. Od roku 1918 ji vlastnili Samuel a Hermine Beranovi, kteří si dali pod vilou postavit i dřevěný zahradní domek.
Dřevodomek, jehož architektem je brněnský velikán Ernst Wiesner, je Wiesnerovou vůbec první brněnskou realizací z roku 1919. Jedná se o dvoupodlažní objekt postavený výhradně ze dřeva, s obdélným půdorysem oživeným polygonální předstupující částí s hlavním obytným prostorem, tzv. Gartensaalem s krbem a dřevěným schodištěm do patra. V přízemí byla také předsíň, kuchyň a WC. V patře se nacházela ložnice rodičů, dcery a pokoj pro služebnictvo. Výrazným prvkem exteriéru domu je ochoz ze tří stran kolem všech místností v patře, s plným dřevěným zábradlím a přiznanou konstrukcí krakorců. Přestože měl dům i topení, nesloužil k trvalému obývání, ale pouze k občasnému rekreačnímu využití.
Současnými obyvateli Giskrovi vily je Ústav geonika z Akademie věd České republiky, který se zaměřuje a zkoumá zemskou kůru. Jeho hlavní činností je vědecký výzkum materiálů zemské kůry indukovaných zejména antropogenní činností.
Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.
Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.