Franz Kafka Špitál

Franz Kafka Špitál

Maximální počet osob na prohlídku: 15
Délka prohlídky: více než 60 minut

19.05.2024 - 11:00, 14:00, 16:00

Koliště 43, Brno

Místo srazu: Koliště 43, Brno

Vyhlídka

Rezervace předem

Franz Kafka špitál je sociální podnik obecně prospěšné společnosti AMERFO, kterou vede brněnský historik Pavel Paleček. Ta ve spolupráci se statutárním městem Brnem a za podpory MPSV v nevyužitých prostorách kdysi slavné budovy na brněnské okružní třídě zřídila zázemí pro lidi s hendikepem, uprchlíky a organizuje kulturní aktivity. Zatím veřejnosti nepřístupná expozice se zaměřuje na předválečnou historii města Brna a regionu včetně dějin nemocniční péče a pojišťovnictví. Dům ve kterém se nachází byl totiž postaven v roce 1913 jako brněnská pobočka Dělnické úrazové pojišťovny, jedné z nejstarších veřejných zdravotních pojišťoven na světě. Většina ví, že byl Franz Kafka spisovatelem, ale možná je už méně známé, že pracoval jako nejvyšší úředník této pojišťovny v Praze. Franz Kafka krátce před svou smrtí poznamenal, že by si přál žít v Brně. Nepochybně budovu nyní po něm pojmenovanou navštívil.

Budova z roku 1913 spojuje klasicistní a post-secesní modernu. Vchází se monumentální železnou branou s třemi vchody, uprostřed fasády. Klenotem fasády je figurální vlys ve středním rizalitu, od sochaře Alfreda Dresslera, vyobrazuje šest profesí – zemědělec, kovář, horník, zedník, tovární dělník, projektant. Hlavní efekt budovy spočívá v jejím velkorysém řešení střechy s kopulí. Vestibul, který svým obložením z belgického modrého mramoru a obyčejným bílým omítkovým štukem působí elegantním a velmi jednoduchým dojmem, vede ke schodišti s výtahem, které bylo pečlivě navrženo ve stejném stylu. Ve štuku vestibulu je provedeno kanelování, jež bylo na stěnách doprovázeno dekorativní malbou a po stranách průchodu vedoucím k výtahu jsou umístěni putti. Jeden drží otýpku se srpem a druhý drží kladivo a kleště. Podobný štuk a malba byla provedena na schodišti, kde je zdobení doplněno jednoduchou florální vitráží s modrým sklem.

MP, s využitím STRAKOVÁ, Martina. Uměleckořemeslné dílny architekta Bohumíra Čermáka v Brně 2002 diplomová práce

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies