• 14. 5. 2024
  • Filip Zikmund

Festival na Rozeznělých lokacích obohatí hudební doprovod. Vystoupí smyčcový Diversa Quartet

Festival na Rozeznělých lokacích obohatí hudební doprovod. Vystoupí smyčcový Diversa Quartet

Brněnský Open House nabídne kromě prohlídek zajímavých budov i doprovodný program. Návštěvníky tak budou letos nově čekat i Rozeznělé lokace. Na těchto místech vám prohlídku zpříjemní různá hudební vystoupení. Mezi nejaktivnější hudební těleso patří smyčcové kvarteto Diversa Quartet. To vzniklo před dvěma lety pod hlavičkou souboru Ensemble Opera Diversa. “Byl to nápad kmenových hráčů diversního orchestru, kteří si spolu chtěli prostě zahrát, a ve spolupráci se mnou jako dramaturgem jsme začali vybírat vhodné kusy,” popisuje člen souboru Jiří Čevela. Opera Diversa narozdíl od kvarteta má už více jak dvacetiletou tradici. “Od počátku se věnujeme hudebnímu divadlu, zejména dílům autorské dvojice Pavel Drábek a Ondřej Kyas. S příchodem Vladimíra Maňase se působnost rozšířila o koncertní řadu. Orchestrální, komorní i sborovou,” popisuje Čevela repertoár Opera Diversa. Koncerty jejich smyčcového orchestru pod vedením Gabriely Tardonové a Jana Bělohlávka se pak zaměřují na nepříliš známou tvorbu 20. a 21. století. Brněnský původ souboru se prolíná s hudební tvorbou “Často také iniciujeme vznik nových skladeb se zaměřením na brněnské skladatele. Našimi aktivitami se snažíme o dialog s otevřeným posluchačem,” říká o Opera Diversa Jiří Čevela.

 

“Repertoár kvartetu lícuje to, o co se snažíme s orchestrem. Tedy přinášet méně známá díla, která chybí na současných koncertních pódiích. Uvádíme premiéry českých skladatelů, třeba zmíněného Ondry Kyase nebo Slavomíra Hořínky, v české premiéře jsme zahráli poslední kvartet estonského Tonu Korvitse,” přibližuje Čevela činnost kvarteta. V rámci festivalu Open House Brno zahraje Diversa Quartet různá díla, i ta, která nejsou primárně složena pro smyčcový kvartet. Podle konkrétního místa a příležitosti zazní kvartety E. F. Buriana a zmíněných Kyase s Hořínkou, ale také tria Hanuše Bartoně, Gideona Kleina a George Enescu. Speciální položkou pak bude světová premiéra kvartetu Ondřeje Kyase pro neobvyklé obsazení houslí, violy, violoncella a elektrické kytary, na kterou bude hrát sám autor.


Diversa Quartet se v rámci festivalu objeví na mnoha nečekaných místech ve městě. “Moc se těšíme na koncert v romském středisku DROM na Hvězdové a hudební vstupy v různých prostorách Nové zbrojovky, říká dramaturg Čevela.  Na závěr vystoupí Diversa Quartet v Medlánkách, kde zahrají ve Společenském centru Sýpka. Seznam rozeznělých lokacích najdete na našem webu.

 

Editorka: Šárka Bahounková
Fotografie: Marek Olbrzymek, archiv Diversa Quartet

Galerie fotek

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Mohlo by se vám líbit

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies