Fakulta sociálních studií MUNI, Rádio R

Fakulta sociálních studií MUNI, Rádio R

Maximální počet osob na prohlídku: 20
Délka prohlídky: více než 90 minut

18.05.2024 - 15:00, 17:00

Poznámka:

18/5/2024 volný vstup do budovy od 10-18 hodin komentované prohlídky v 15 a 17 hodin.

Doba trvání cca 1,5hodiny.  Exteriér a některé prostory na FSS si můžete projít sami s doprovodem audioprůvodce (skenujte QR kódy přímo na místě). V knihovně i jinde prosím použijte sluchátka. 

Joštova 10, Brno-střed

Místo srazu: před hlavním vchodem

Otevírací doba:

18.05.2024 - 10:00 - 18:00

Vyhlídka

Toalety

Možno fotografovat

Rezervace předem

Budova v Joštově ulici č. 10, ve které od roku 2005 sídlí Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, byla postavena jako třetí objekt německého vysokého učení technického mezi lety 1906-1910 podle návrhu architekta Ferdinanda Hracha. 

Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity byla založena v roce 1998 a v této budově sídlí od roku 2005. V budově se nachází tři velké posluchárny, každá s kapacitou 200 míst, desítky učeben, televizní a rádiové studio. Sídlí zde studentské Rádio R. Srdcem fakulty je zastřešený vnitroblok, takzvané atrium se světelnými sloupy. Přímo nad prostorem atria se mezi venkovními zdmi fakulty ukrývá dvoreček. 

V knihovně FSS MU je sto let starý mostový jeřáb, pod kterým bádal profesor Viktor Kaplan. Zastřešením vnitřního dvora vzniklo atrium, které od roku 2018 nese jméno prvního děkana FSS MU. V atriu je jeho podobizna, která připomíná skřítka. V aule dřív byla tělocvična a v podkroví meteorologická stanice. Ukážeme vám i běžně nepřístupnou střechu s krásným výhledem na Špilberk. 

Exteriér a některé prostory na FSS si můžete projít sami s doprovodem audioprůvodce (skenujte QR kódy přímo na místě). V knihovně i jinde prosím použijte sluchátka. 

V pravé části budovy v přízemí se nachází knihovna fakulty, která nabízí na 85 tisíc svazků a poskytuje vědecké a studijní zázemí návštěvníkům každý den v týdnu kromě neděle. Vedle knih, časopisů a e-knih nabízí i 7 studoven a několik seminárních místností. Její interiér stále odkazuje na původní záměr stavby a nese tedy prvky technické školy. V jedné ze studoven je stále mostový jeřáb, dnes již technická památka.

Budova Fakulty má lichoběžníkový tvar, který může působit dojmem architektonického záměru, ve skutečnosti je ale určen dvěma starodávnými cestami. Na hlavní fasádě ze strany červeného kostela jsou patrné dekorativní prvky pozdního historismu.

Po druhé světové válce bylo Německé technické učení zrušeno a jeho vybavení a budovy byly rozděleny mezi českou techniku, dnes VUT a  Masarykovu univerzitu. Budovy kolem Komenského náměstí nakonec získala všechny Lékařská fakulta. V budově dnešní Fakulty sociálních studií se nejprve vyučovala farmacie, později ji plně využívali medici. Teprve s přesunem Lékařské fakulty do kampusu v Bohunicích byly stavby kolem Komenského náměstí nově zrekonstruovaný. Budova v Joštově 10 prošla výraznými změnami v letech 2003-2005, kdy se částečně změnila i vnitřní dispozice z laboratoří a dílen na učebny a pracovny, které lépe vyhovují sociálněvědním oborům. Vzniklo zastřešené atrium a tím i dvorek na úrovni třetího patra. Výrazně se také rozšířil prostor pro knihovnu.

Za návštěvu stojí: Atrium Iva Možného, Knihovna, Aula a přilehlá terasta, Rádio R, běžně nepřístupná vyhlídka ze střechy. 

Radio R je zřejmě největší studentské rádio ve střední Evropě. Funguje od roku 2008 pod Katedrou mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Nejprve šlo o malou skupinu nadšenců, kteří chtěli zaplnit hluchá místa v českém éteru. Radio R si při vzniku kladlo za cíl dávat prostor vyhraněným hudebním žánrům, věnovat se menšinovým tématům, zapojovat se do brněnského kulturního prostoru. Dnes vysílání nezávislé studentské stanice připravuje více než 150 dobrovolníků.

Jeho studio se nachází v pátém patře budovy Fakulty sociálních studií na Komenského náměstí. Hned při vstupu se návštěvník ocitne ve společném prostoru, který funguje jako technická místnost, kde příchozí najde počítače s nejrůznějšími programy například pro úpravu zvuku, ale zároveň i jako obývák s pohodlným gaučem a kuchyňka s dostatkem kávy pro unavené studenty. Přes průhlednou stěnu pak vidí do samotného studia, kde se díky nejmodernější zvukové technice tvoří zázraky.Právě zde moderátoři vysílají živě nebo nahrávají své podcasty.

 

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.