EKOtelna

EKOtelna

Poznámka:

Komentované prohlídky: 28.5.2022, 10:00-12:00

Jihomoravské náměstí 1a, Brno-Slatina

Rekonstrukcí starší kotelny v městské části Slatina na Jihomoravském náměstí vznikla první z plánovaných kotelen s využitím alternativních zdrojů energie. V EKOtelně se vyrábí teplo ze zemního plynu, ale i dvěma tepelnými čerpadly, která jsou poháněná „zelenou energií“ z fotovoltaické elektrárny na střeše objektu. Vše je doplněné malou bateriovou akumulací a akumulační nádrží na teplou vodu. Z bateriového úložiště se čerpá elektřina i pro dobíjecí stanice elektromobilů u budovy.

Cílem projektu EKOtelny bylo využít v maximální míře potenciálu sluneční energie dopadající na střechu objektu pro výrobu elektřiny a její spotřeba pouze v místě. Tepelné čerpadlo slouží k předehřevu vody, kterou dohřívají na provozní parametry plynové kotle. Teplárny Brno zde uplatnily kombinaci moderních alternativních zdrojů a technologií se zajištěním odpovídající vysoce odborné obsluhy zařízení EKOtelny.

Stavba oceněna Křišťálovým komínem roku 2021, v kategorii Rozvoj a využití KVET a obnovitelných a druhotných zdrojů energie. 

Při komentované prohlídce míst budou návštěvníky provázet odborníci Tepláren Brno. Ti také zájemcům odpoví na dotazy týkající se nejen samotné výroby tepla (či elektřiny), ale také jim sdělí další zajímavosti o historii i současné podobě Tepláren Brno i o jejich plánech do budoucna.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí