Maximální počet osob na prohlídku: 10
Délka prohlídky: 30 minut
Chaloupkova 7, Brno - Královo Pole
Místo srazu: -
Toalety
Bezbariérový přístup
Rezervace předem
Současný Dům služeb pro nevidomé byl vybudován na místě původního rodinného domu básníka Josefa Chaloupky, který jej odkázal na pomoc lidem s těžkým postižením zraku.
Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky na Chaloupkově ulici v Králově Poli je sídlem obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno, jež poskytuje komplexní sociální služby nevidomým a slabozrakým lidem s cílem zvýšení jejich osobní samostatnosti i jejich snazšího začlenění do společnosti.
Dnešní objekt byl vybudován na místě původního rodinného dvoupatrového domu brněnského básníka Josefa Chaloupky (1898-1930), který jej odkázal na pomoc nevidomým lidem. Po Chaloupkově smrti jej roku 1937 předala jeho rodina Podpůrnému spolku samostatných slepců, který v domě až do svého zrušení roku 1952 provozoval ubytovnu a dílny pro nevidomé. Roku 1953 Chaloupkův dům získala brněnská Drutěva, výrobní družstvo invalidů, umožňující pracovní uplatnění osobám se zdravotním postižením, která zde sídlila až do roku 1990. Tehdy byl značně zchátralý dům předán České unii nevidomých a slabozrakých. Po zajištění nejnutnějších oprav pak začal opět sloužit zrakově handicapovaným lidem. Mezi lety 1992-2000 v domě sídlilo první Slepecké muzeum v České republice, jež shromažďovalo pomůcky pro slabozraké a nevidomé, uchovávalo archivní dokumenty a přibližovalo životy zrakově postižených. Jeho sbírka je dnes součástí Technického muzea v Brně a je prezentována ve stálé expozici s názvem Kultura nevidomých. Roku 2005 se stala vlastníkem Chaloupkova domu obecně prospěšná společnost TyfloCentrum Brno, kterou počátkem milénia založila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých jako nástupnickou organizaci České unie nevidomých a slabozrakých.
Brněnské TyfloCentrum se postupně rozvíjelo a od roku 2006 v projektu Síť středisek integračních služeb pro zrakově handicapované občany Jihomoravského kraje budovalo regionální střediska v Břeclavi, Znojmě, Vyškově a v Moravském Krumlově. Vzhledem k velkému uživatelskému vytížení historického domu, který se tehdy nacházel již ve velmi špatném technickém stavu, se začalo uvažovat o jeho asanaci. Původní Chaloupkův dům roku 2011 z technických důvodů muselo brněnské Tyflocentrum dočasně opustit a po získání finančních prostředků z integrovaného regionálního operačního programu v rámci Brněnské metropolitní oblasti na výstavbu nového Domu služeb pro nevidomé a slabozraké byl nakonec roku 2018 zbourán. Cílem bylo na jeho místě postavit kvalitní prostory pro poskytování sociálních služeb a jejich technického zajištění. Výstavba nové moderní bezbariérové budovy byla realizována mezi lety 2019-2020 dle návrhu Ateliéru Tišnovka. Účel Domu služeb pro nevidomé reprezentuje na jeho průčelí unikátní dekorační prvek v podobě plastického nápisu v Braillově písmu.
TyfloCentrum Brno, o.p.s. již přes dvacet let poskytuje potřebné služby nevidomým od provázení a pomoci při vyřizování osobních potřeb, přes poradenství, předčitatelskou službu a zprostředkování vizuálních informací, nácviku specifických dovedností vedoucí k vyšší soběstačnosti a samostatnosti. Nedílnou součástí jsou také formy nejrůznějších aktivit, při kterých se zohledňuje smyslový handicap klienta, jako například dílny HapAteliér. Centrum eviduje téměř šest set klientů se zrakovým postižením, z nichž polovina jsou lidé ve věku nad padesát let.
Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.
Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.