Divadlo na výstavišti

Divadlo na výstavišti

Maximální počet osob na prohlídku: 30
Délka prohlídky: 45 minut

18.05.2024 - 10:00, 12:00, 11:00

Poznámka:

Komentované prohlídky s architektkou BVV Lenkou Štěpánkovou v 10:00 a 11:00. Anglická prohlídka proběhne ve 12:00 (pouze na rezervace).

 

ENG

English Tour will start at 12.00 p.m. - reservation needed. The reservations will be available on GoOut, starting on May 9th, 2024. 

Výstaviště 1, Brno-střed-Pisárky

Místo srazu: před vchodem do divadla

Otevírací doba:

19.05.2024 - 10:00 - 18:00

18.05.2024 - 10:00 - 18:00

Toalety

Možno fotografovat

Vstup se psy

Divadlo, které už dlouho není divadlo, ale lze do něj vstoupit, i když jen při zvláštních příležitostech. Open house Brno 2023 je jednou z nich.

Bývalé divadlo a kino s kavárnou bylo navrženo Emilem Králíkem v roce 1928. Toto společenské a kulturní centrum tehdy nově budovaného výstaviště představuje vynikající projev meziválečné funkcionalistické architektury. Po válce v divadle dočasně působil soubor Divadla Julia Fučíka, hrající představení pro děti a mládež. Budova byla také využívaná jako kongresová hala pro doprovodný program veletrhů, konalo se tu mimo jiné i slavnostní zahájení prvního ročníku Mezinárodního veletrhu Brno v roce 1959. Od konce devadesátých let je budova kvůli špatnému technickému stavu vyloučena z užívání veřejností a je přístupná pouze při zvláštních příležitostech.

Během prohlídky se návštěvníci seznámí s historií budovy, dosavadními kroky k její obnově a plány do budoucna. Přístupné budou nejen divadelní prostory, ale i zázemí a bývalé kavárenské terasy v patře - samozřejmě s ohledem na bezpečnost. V budově se i přes celkově špatný technický stav dochovala spousta původních autentických stavebních detailů.

Ve třicátých letech v budově opakovaně hostovalo pražské Osvobozené divadlo autorského dua Voskovec & Werich. V sedmdesátých letech v divadle na výstavišti po dobu opravy historické budovy Mahenova divadla několik let působil soubor činohry Státního divadla (dnes Národní divadlo Brno).

Rezervovat prohlídku

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Odmítnout vše
Vlastní

Vlastní nastavení cookies