DADA Distrikt

DADA Distrikt

Maximální počet osob na prohlídku: 30
Délka prohlídky: 45 minut
Interval prohlídek: každou půl hodinu

18.05.2024 - 09:00, 09:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 18:30

Poznámka:

sobotní komentované prohlídky v půlhodinových intervalech, tzn. první v 10 hod. a poslední v 18.30 hod.

English friendly location with no guided tours (short information on demand).

článek o lokaci na idnes.cz

Útulný loft vám vyrazí dech, najdete tu i paludárium a další vychytávky

Sekaninova 3, Brno-sever

Místo srazu: ve vnitrobloku, vstup hlavní šedou bránou

Vyhlídka

Bezbariérový přístup

Prohlídka v angličtině

Možno fotografovat

Parkování

Textilní továrna na Svitavském nábřeží nabízí díky svému novému využití, původně industriálního prostoru, poutavou kombinaci loftového bydlení, ateliérů, open space kanceláří a zelené střešní zahrady navrženou architekty z DADA distrikt, Kogga, GreenVille, Acer Woodway, Partero a U1.

Tovární budova z 20. let 20. století postupně sloužila k výrobě textilu a elektrických strojů, později byla přestavěna na učiliště, a v posledních 20ti letech chátrala. Její citlivá konverze byla realizovaná mezi lety 2019-2020 a dala vzniknout DADA Distrikt, tedy rezidenční a kulturní čtvrti v nově rozvíjené části města Brna. Správná environmentální strategie byla jedním z pilířů při návrhu funkčnosti celé budovy. Střešní zahrada nenabízí jen dechberoucí výhledy a místa k odpočinku, ale také ochlazuje budovu, plodí ovoce a zeleninu, zachytává 100 % dešťové vody a poskytuje domov spoustě včel a vážek. Kořenová čistička ve vnitrobloku přečerpává šedou vodu z budovy a následně ji vrací na střechu a zpět do koupelen na splachování. Továrenská okna, 2,5 m vysoká, mají tři skla a sedm komor. Zlatá fasáda je moderní alternativou klasické žluté, kterou měla většina brněnských továren před sto lety. Její metalická barva ale také odráží světlo a zbytečně tak nepřehřívá obvodové zdi. Roku 2021 stavba získala Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu za konverzi původních industriálních skladů udržitelným způsobem.

Za DADA Distriktem stojí také silný lidský příběh tří kamarádů – programátora, malířky a projektového manažera – kteří chtěli bydlet jinak a věřili, že rekonstrukce jdou dělat s respektem k místní historii a přírodě. Že development jde dělat pro něco jiného než pro peníze. Že je možné vybudovat industriální lofty a ateliéry se zelenou zahradou na střeše bez kapitálu, zkušeností a konexí. A že je možné najít partu budoucích sousedů, kteří vám dají svoji důvěru a pomocnou ruku od samého začátku. Přijďte si tedy poslechnout, jak se jim to povedlo, co je na cestě za skutečně “zlatou továrnou” překvapilo, v čem měli štěstí a kde se mýlili.

Správná environmentální strategie byla jedním z pilířů při návrhu funkčnosti celé budovy. Střešní zahrada nenabízí jen dechberoucí výhledy a místa k odpočinku, ale také ochlazuje budovu, plodí ovoce a zeleninu, zachytává 100% dešťové vody a poskytuje domov spoustě včel a vážek. Kořenová čistička ve vnitrobloku přečerpává šedou vodu z budovy a následně ji vrací na střechu a zpět do koupelen na splachování. Naše 2.5m vysoká, továrenská okna mají tři skla a sedm komor. Zlatá fasáda je moderní alternativou klasické žluté, kterou měla většina brněnských továren před sto lety. Její metalická barva ale také odráží světlo a zbytečně tak nepřehřívá obvodové zdi.

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.

Galerie

Nejbližší místa v okolí

Pro načtení interaktivní mapy prosím klikněte do oblasti mapy.